Depremzede adayların yüzde 65’i başka şehirde sınava girecek

Elbistan’da büyük yıkıma neden olan deprem sonrasında üniversite sınavına girecek adayların yüzde 65’i, başka şehirleri tercih etmek zorunda kaldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 17 ve 18 Haziran'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) Elbistan’da girecek aday sayısında büyük düşüş yaşandı. Depremden sonra okulların kapanması ve birçok vatandaşın şehri terk etmek zorunda kalması, üniversite sınavında da sınav merkezi tercihlerine yansıdı. Üniversite eğitimi için yıllardır hazırlık yapan adaylar da gittikleri şehirleri ya da Elbistan’a yakın illeri tercih etti. Geçtiğimiz yıl 7 bin 600 öğrencinin ter döktüğü YKS’de depremin etkisi bu yıl yüzde 65’lik bir azalmaya neden oldu. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), bu yıl sadece 12 merkezde gerçekleştirilecek. Elbistan’da ise 2 bin 600 aday sınava girecek.

YKS'nin 17 Haziran saat 10.15'te yapılacak birinci oturumu TYT, 165 dakika sürecek. Sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri'nden 120 soru yöneltilecek.

Sınavın ikinci oturumu AYT ise 18 Haziran saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soruluk kitapçık verilecek.

Üçüncü oturum YDT ise aynı gün saat 15.45'te başlayacak. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak 120 dakikalık sınavda, adaylara başvuruda bulundukları yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek.

Adaylar, TYT ve AYT için saat 10.00'dan sonra, YDT için 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

YKS adaylarının sınava gelirken sınava giriş ve fotoğraflı geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

08 Haz 2023 - 17:06 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel