Bakan Özhaseki: “Deprem sonrası çalışmaları hızlandırıp yaraları saracağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özhaseki, deprem sonrası yapılacak çalışmaların planlanması, finansmanının temini ve mülkiyet sorunlarının çözülmesi için derin çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bin yılın depreminin yaşandığını vurgulayarak, "Asrın depremi' deniyor ama bizim bin yıllık Anadolu medeniyetimizde karşılaşabileceğimiz, 'bin yılın' depremiyle de karşı karşıyayız. Çünkü 11 ili ilgilendiriyor. Onlarca ilçeyi, yüzlerce köyü ilgilendiriyor. Yıkım miktarı olarak da, hasar olarak da ayrı ayrı rakam verilmekle birlikte; 680 bine yakın konut, 170 bine yakın da dükkan, iş yeri ve ahır gibi tek katlı birimlerden oluşan, neredeyse 850 bin bağımsız birimin yeniden yapılması söz konusu. Bir taraftan bu çalışmaların planlanması, yani zemin etütleri yapılarak binaların sağlam yerlere taşınması, arkasından daha kimlikli binaların ortaya çıkabilmesi için yeni projelerin geliştirilmesi, bunların mülkiyet sorunlarının çözülmesi, arkasından bunların ihale edilip işe başlanması, finansmanlarının temini noktasında da derin çalışmaların yapılması icap ediyor. Bu belki de normal zaman olsa, birkaç yıla sari olarak yapılacak uzun çalışmalardır ama bizim o kadar bekleyecek zamanımız yok" dedi.
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu konuda halka sözler verdiğini hatırlatan Bakan Özhaseki, "Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu sözleri biz talimat gibi kabul ediyoruz. Bu hususta da çok hızlı davranıyoruz. 300 binden fazla bağımsız birimi inşallah zaten 1 sene içerisinde teslim edeceğimizi söyledik. Kalanlarla ilgili de zaten çalışmalar devam ediyor. O çalışmalar içerisinde alternatif olarak hak sahiplerine sunabileceğimiz yeni öneriler de geliştireceğiz önümüzdeki günlerde. İnşallah sözlerimizi yerine getireceğiz. Seçimlerden sonra bizim birkaç saniye bile vaktimiz yok. Gece gündüz demeden uğraşacağız, inşallah yaralarımızı saracağız. Bir taraftan da şehircilikte bizler kadim bir medeniyetin mirasçılarıyız. Şehirlerimize yapılması icap eden o güzel işleri de daha da nitelikli hale getirip devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

08 Haz 2023 - 17:02 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel