Görür: “Savrun Fayı küçük depremlerle kırılıyor”

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Elbistanlıların da endişe ile takip ettiği Savrun Fayı’nın küçük depremlerle kırıldığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından beşik gibi sallanan Göksun’da büyüklüğü 4’ün üzerindeki depremler, bölge halkını tedirgin ediyor. 7,6 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Elbistan’da da endişeye neden olan bu sarsıntıların Savrun Fayı üzerinde meydana geldiği belirtiliyor. Bu fay üzerindeki en son depremin büyüklüğü ise 4,2 olarak kayıtlara geçti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının ( AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Andırın’ın Çiğşar bölgesi olan deprem, çevre ilçelerde de hissedildi.

AFAD verilerine göre 6,99 kilometre derinlikte gerçekleşen deprem sonrasında değerlendirme yapan Prof. Dr. Naci Görür, Savrun Fayı’na bir kez daha dikkat çekti.

Görür, “Her zamanki gibi Savrun Fayı şimdilik küçük küçük depremlerle kırılıyor. Bu durum K. Maraş depreminin etkisi olsa gerek. Savrun Fayı, Adana havzasına saçaklanarak devam ediyor” paylaşımında bulundu.