550 yılda oluşacak kayma 1 dakikada gerçekleşti

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) açıkladığı deprem raporu, Çardak Fayı’nda asrın felaketi öncesinde yılda 11 milimetre olan yerkabuğu kayma oranının 6 metreye ulaştığını ortaya koydu. Bu hesaplamaya göre, 550 yıl sürmesi beklenen kayma, 1 dakikada gerçekleşmiş oldu.

550 yılda oluşacak kayma 1 dakikada gerçekleşti
550 yılda oluşacak kayma 1 dakikada gerçekleşti
Haber albümü için resme tıklayın

 Raporda, sarsıntıların devam ettiği Göksun bölgesi ve Savrun Fayı’na da dikkat çekilerek “ Elbistan depreminde Çardak ve Doğanşehir fayına verev bir parçanın aynı anda kırıldığı değerlendirilmiştir” denildi.

AFAD, 6 Şubat’ta Pazarcık merkezli 7,6 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili olarak rapor hazırladı.

AFAD’ın yayınladığı raporda, Elbistan dış merkezli ikinci depremin ise Çardak Fayı ile Doğanşehir Fay Zonu üzerinde yüzey kırığı oluşturması her iki deprem olayının da yakın büyüklük ve zaman aralığındaki ardışık şoklardan meydana gelmiş olabileceğini düşündürdüğü vurgulandı.

Çarpıcı tespitlerin yer aldığı raporda en dikkat çekici nokta ise, kayma oranı oldu. Yılda 11 mm olan yer değiştirme oranının Göksun’da 4 metre, Ekinözü’nde 3,5 metre, Nurhak’ta ise 6 metre arasında gerçekleştiği oldu.

Raporda, şu bulgulara yer verildi:

“Türkiye’nin en etkin diri fay sistemlerinden birisi olan, Anadolu ve Arap Plakaları arasındaki sınırı oluşturan, DAF, Kuzey Anadolu Fay Sistemi (KAFS) ile birlikte Anadolu bloğunun batıya hareketini karşılar. Güncel GPS verileri günümüz kayma hızı oranını 11±2mm/yıl aralığında vermektedir. DAF, kuzeydoğuda Karlıova birleşim noktasından (Kargapazarı) başlar ve Çelikhan’ın batısına kadar tek bir zon halinde uzanır. Burada iki kola ayrılan fayın güney kolu Gölbaşı Havzası ve Pazarcık kuzeyinden güneybatıda Türkoğlu kavşağına kadar devam eder. Türkoğlu’nun güneyinde sağa sıçrayan fay, Sağlık, Kocagöl ve Amik ovalarını batıdan sınırlayarak devam eder ve Kırıkhan’ın güneyinde saçılarak sonlanır.

DAF’ın bu bölgesinde Sağlık ve Narlı ovalarını içine alan çöküntü havzasını doğudan Ölü Deniz Fay Zonu’nun Sakçagöz ve Narlı parçaları sınırlamaktadır. Narlı parçası KKD yönünde 30-40 km boyunca Pazarcık’ın kuzeyinden DAF’a kadar uzanmaktadır. Çelikhan’ın batısında ayrılan kuzey kol ise Güneydoğu Toros Dağ Kuşağı’nın morfolojisine uyarak kuzeye dışbükey büklüm oluşturmaktadır. Bu kol Sürgü Fayı, Çardak Fayı ile Göksun’dan güney batıya dönerek Savrun, Çokak ve Toprakkale faylarından oluşmaktadır.

Elbistan depreminde Çardak ve Doğanşehir fayına verev bir parçanın aynı anda kırıldığı değerlendirilmiştir. Çardak Fayı üzerinde farklı alanlarda cm mertebesinden bazı yerlerde 4 metreye kadar çıkan deformasyonlar tespit edilmiştir. Göksun’da 4 metre, Ekinözü’nde 3,5 metre, Nurhak’ta ise 6 metre arasında yanal atımlar tespit edilmiştir.”