Ekinözü’nde köy evlerinin temeli atıldı

Ekinözü ilçesinde depremin ardından kırsal mahallelerde yapılacak 500 adet köy evinden 41’inin temeli atıldı.

Ekinözü’nde köy evlerinin temeli atıldı
Haber albümü için resme tıklayın

Ekinözü’nde 6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından şehrin ve kırsal mahallelerin yeniden inşası, hazırlanan master planlar çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 14 milyon insanın etkilendiği tahmin edilen felaketin ardından şehir ve köylerdeki yapıların plan, ihale ve yapım süreçlerini yönetiyor. Depremden etkilenen ilçe kırsalında Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapılacak köy evi sayısı ise 500 olarak belirlendi. Depremzede vatandaşların depreme dayanıklı, konforlu ve modern mimari ile yeni yaşamlarını sürecekleri ilk köy konutlarının temeli, ilçeye bağlı Ortaören Mahallesi’nde atıldı.

Temel atma programına, Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış, Belediye Başkanı Bilal Eker, İlçe Emniyet Amiri Bahadır Taphasan, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende değerlendirme yapan Ekinözü Kaymakamı Abdulhamit Bağış, ilçede yaraların devlet- millet dayanışması ile sarıldığını söyledi.

Köy evlerinin 1 yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Bağış, “İnşallah depremzede hemşerilerimiz planlanan sürede yeni evlerine kavuşacak. Bugün burada 41 köy evimizin temeline ilk betonu döküyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker ise, ilçede toplamda 500 köy evi yapılacağının bilgisini verdi.

İlk köy evi inşaatına Ortaören Mahallesi’nde başlanıldığını dile getiren Başkan Eker, “TOKİ tarafından yapılacak olan köy evlerinin temelini attık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde köy evlerimizin söz verilen sürede tamamlanarak hemşerilerimize teslim edilecek inşallah. Köy evlerimiz, zemin etüdü ve diğer kontroller yapıldıktan sonra yerleri seçiliyor. Hemşerilerimiz, yeni yuvalarında güvenli ve mutlu bir şekilde yaşayacak inşallah. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

06 Haz 2023 - 17:45 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel