Depremzede kadınların hayata tutunma çabasına İzmir’den destek

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi’nde (HEM) devam eden kurslarda depremzede kadınlar tarafından yapılan el emeği göz nuru ürünler, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurduğu gönül köprüsü ile İzmir’de satılıp kursiyerlere gelir olarak geri dönüyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi ( HEM), yüzyılın felaketinin ardından depremzede kadınların yaralarını sarmak, acılarını azaltmak ve üreterek sosyalleşmelerini sağlamak adına faaliyetlerini sürdürüyor. Depremden kısa bir süre sonra çadır atölyelerde kurslarına devam eden HEM, daha sonra ilkokul binasına taşınarak depremzede kadınlara destek oluyor. Merkezin açtığı çeşitli meslek edindirme kurslarına devam eden kursiyerlerin yaptığı ürünlerin satılması için de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile Elbistan arasında “Gönül Köprüsü” projesi hayata geçirildi. Depremzede kadınların hayatlarına dokunmayı amaçlayan proje kapsamında el emeği göz nuru ile yapılan ürünler, üniversitenin kampüslerinde oluşturulan farklı noktalarda satışa sunuluyor. Elde edilen gelir de Elbistan’daki depremzede kadınlara ulaştırılıyor. Bu güne kadar 2 parti halinde İzmir’e gönderilen ürünlerden depremzede kadınlar 54 bin lira gelir elde etti.

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bayram Alış, afetin hemen ardından açtıkları çadırlarda açtıkları atölyelerde depremzede kadınların hem ürettiğini hem de depremin olumsuz etkisinden uzaklaşmaya çalıştığını söyledi.

Bu süreçte, kurs faaliyetlerini aksatmama adına ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurgulayan Alış, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin başlattığı ‘Gönül Köprüsü’ projesiyle de kursiyerlerin ürünlerinden gelir elde yolunun açıldığını dile getirdi.

Alış, şöyle devam etti:

“Dokuz Eylül Üniversitesi, ‘Gönül Köprüsü’ projesi ile afetten etkilenen kadınların hayatlarına dokunuyor. Bu projeye Elbistan’ı da dahil ederek kadın kursiyerlerimizin el emeği göz nuru ürünleri için İzmir’de satma imkanı yakaladık. Hayata geçirilen proje, depremzede kursiyerlerimizin moral ve motivasyonunu artırmada önemli bir rol üstlendi. Yüzyılın felaketi sonrasında kursiyerlerimizin ürettiği takı, amigurumi bebek, ahşap yakma ve boyama ürünleri, havlu, lif ve anahtarlık gibi eşyaları İzmir’e gönderdik. 2 parti halinde gönderilen ürünlerden kursiyerlerimiz 54 bin lira gibi bir gelir elde etti.

Bunun yanında kursiyerlerimize sürdürülebilir bir yapı oluşturmak amacıyla dijital pazarlama eğitimleri veriliyor. Depremzede kadınlarımıza olan destekleri ve Gönül Köprüsü proje faaliyetleriyle bizleri yalnız bırakmayan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar’a, Sayın Valimiz Murat Yıldız’a ve Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fatih Çetin’e, Dokuz Eylül Üniversitesi Kooperatifi Genel Müdürü Cihan Kaymaz’a kooperatif çalışanlarına, dijital pazarlama eğitimini veren öğretim üyelerimize ve katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.

Amacımız felaketin yaralarını sarmayı bugünlerde de sürdürmek ve depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu göstermek. Bir kez daha depremlerden etkilenen vatandaşlarımızın her birine geçmiş olsun diliyor, kaybettiklerimizi rahmetle anıyoruz.”