B Termik’teki yangınla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Türkiye’nin en büyük termik santrali olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde bakım yapıldığı esnada çıkan yangınla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Büyütmek için resme tıklayın

Depremden sonra hasar alan Afşin- Elbistan B Termik Santrali, kapsamlı bir revizyondan geçiriliyordu. Santralin bir ünitesi geçtiğimiz günlerde devreye alınmış ve elektrik üretimine başlamıştı. Diğer ünitelerin de devreye alınması için çalışma sürdürülüyordu. Bakım esnasında; santralin 3.ünitesinin baca gazı arıtma sistemi (FCD) bölümünde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın kısa sürede büyüdü. Alevlere, ilk olarak santraldeki yangın söndürme sistemi ile müdahale edildi. Metrelerce yükseklikteki alevler ve dumanlar gökyüzünü kaplarken, yangının söndürülmesi için Elbistan ve Afşin’den de çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Soğutma kulesine de yayılan alevlerin santrali sarmaması için bölgeye 3 adet yangın söndürme helikopteri sevk edildi. Helikopterler, santral sahasındaki havuzdan aldıkları su ile sortiler yaparak yangını söndürmeye çalıştı. Alevler, saatler süren çabanın ardından kontrol altına alındı.

Yangının ardından Afşin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Ayrıca EÜAŞ da müfettişler aracılığıyla yangının çıkış sebebi ve zararın boyutuyla ilgili çalışmaların startını verdi. Soruşturma çerçevesinde yangınla ilgili 3 kişi jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. İfadeleri alınan şahıslar, işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.