Yağışlar can suyu oldu

Elbistan’da bahar aylarında ciddi şekilde artış gösteren yağış, kuraklık endişesi taşıyan üreticiler ve ürünleri için nefes oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Depremin vurduğu Elbistan Ovası’nda çiftçiler, kendi bütçeleri ile kent ve ülke ekonomisine katkı sunmak için üretim faaliyetlerine devam ediyor. Hububat başta olmak üzere mısır, ayçiçeği ve pancarda Türkiye’nin üretim üssü olan Elbistan’da kış aylarındaki kuraklık nedeniyle ürünleri için endişe duyan depremzede çiftçiler, artan yağışlarla rahat bir nefes aldı.

Elbistan’a bağlı Doğan Mahallesi’nde uzun yıllardır çiftçilik yapan Beyhan Ceran, yağışın ekili tüm ürünler için büyük önem arz ettiğini söyledi.

Mısır, ayçiçeği ve pancarın gelişimi için yağışların hububatta da yüksek verimi sağlayacağını belirten Ceran, “ Son yıllarda kuraklıkla boğuşan Elbistan Ovası’nda baharla birlikte başlayan ve aralıklarla devam eden yağışlı hava, çiftçiler olarak bizleri sevindirdi. Kış ayları kurak geçmişti ve beklediğimiz yağışı alamamıştık. Bu da ister istemez kuraklık endişesine kapılmamıza neden olmuştu. Sondajlara sulama yaptığımız tarlalarımız için su hayat anlamına geliyor. Kuraklık, ürünlerimiz de olduğu kadar yer altı suları için de tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Allah’a şükür, şu anda yer altı su seviyeleri de iyi durumda. Yaşadığımız deprem felaketinin ardından bereketli gelen bu yağmurlar üreticimizi sevindirdi” dedi.

Ceran, “Bundan sonra bir olumsuzluk olmadığı sürece çiftçinin yüzünü güldürecek verimler alınacağına düşünüyoruz. Tüm çiftçilerimize ve üreticilerimize, alın teri ve emeklerinin karşılığını en iyi şekilde elde edecekleri bir sezon diliyoruz” ifadelerini kullandı.