Buğdayda ‘pas’ hastalığı uyarısı

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendislerinin yaptığı arazi incelemesinde; ilkbahar yağışlarının fazla olmasına bağlı olarak buğday çeşitlerinde sarı pas hastalığı tespit edildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Üreticilere, buğdayda ciddi verim kaybına yol açabilecek bu hastalığa karşı ilaçlama uyarısı yapıldı.   Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, aşırı yağışlardan dolayı görülen sarı pas hastalığının, ilçedeki hububat alanlarında ekonomik düzeyde zarar oluşturabileceği kaydetti.

Çiftçilere, söz konusu hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici ilaç kullanmaları yönünde tavsiyede bulunan Çitil, “Kurumumuzda görevli ziraat mühendislerimizin yaptığı arazi kontrollerinde ilkbahar mevsiminin yağışlı geçmesi ile özellikle buğday çeşitlerinde sarı pas hastalığı oluştuğunu tespit etmiş durumdayız.  Pas hastalığı, hububat alanlarında ciddi verim kayıplarına neden olan bir hastalık türüdür. Üreticilerimizin tarlalarını kontrol ederek hastalığın üst yapraklara özellikle de bayrak yaprağına bulaşmadan müdahale etmeleri gerekmektedir. Çiftçilerimizin bu hastalığa karşı ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile yeşil aksam ilaçlaması yapması önem arz etmektedir” dedi.

Çitil, hastalıkla mücadele daha fazla bilgi edinmek ve teknik destek isteyen üreticilerin kuruma müracaat edebileceğini de sözlerine ekledi.