Ağır hasarlı binaların yıkımı için ihale düzenlenecek

 Elbistan Kaymakamlığı, ilçe genelindeki ağır hasarlı binaların yıkımı için ihale düzenleneceğini duyurdu.

6 Şubat’ta yaşanan 7,6 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Elbistan’da, 2 binden fazla bina ağır hasar aldı. Enkaz ve acil yıkımı kararlaştırılan binalarla ilgili gerekli adımlar atıldı. Öncelikle enkaza dönen 342 binanın molozları çok sayıda iş makineleri ve kamyonlarla şehir dışındaki döküm alanlarına taşındı. Daha sonra acil yıkımına karar verilen binaların yıkımı başladı. Yaklaşık 2 milyon 500 bin metreküp hafriyat şehir merkezinden kaldırıldı.

Ağır hasarlı olup da herhangi bir itirazı bulunmayan binalara yıkım ilanları asılmaya başlandı. Yıkım ilanları, binaların görülebilecek bir yerlerine asılarak ilanen tebliğ ediliyor. Ağır hasarlı binaların yıkımını durdurmak isteyen vatandaşların 3 gün içinde yürütmeyi durdurma talepli idari dava açıp kaymakamlığa bilgi vermesi gerekiyor.

Elbistan Kaymakamlığı, ilçe genelinde ağır hasarlı olduğu belirlenen 2 binden fazla binanın yıkımı için çalışma başlattı. Yasal süreçleri tamamlanan ağır hasarlı binalarla ilgili ilk etap ihale 24 Mayıs’ta düzenlenecek. İhaleye katılmak isteyen yükleniciler, dokümanı Elbistan Kaymakamlığı’ndan temin edebilecek.

İlk etap ihalenin saati ise 14.00 olarak açıklandı. Ağır hasarlı binaların yıkım işlemleri, etaplar halinde devam edecek.