Kiracıya ölüm tehdidine adli kontrol kararı

Elbistan’da, kiracısını ölümle tehdit ettiği gerekçesi ile hakkında soruşturma başlatılan ev sahibine, çıkarıldığı mahkemece adli kontrol tedbiri uygulanması kararlaştırıldı.

Elbistan’da, yüzyılın felaketi sonrasında kiralık ev fiyatları adeta uçuşa geçti. Depremde evleri hasar gören kiracılar ya da ev sahipleri, yeni bir yaşam kurmak için kiralık ev arayışına girerken, istenen rakamlar ise büyük şehirlerdeki fiyatlara yaklaştı. Evin konumu ve durumuna göre, deprem öncesine göre 5 kat artan kira fiyatları, ev sahipleri ile kiracıları da karşı karşıya getiriyor. Evlerini depremden önceki rakamlarla kiralayan bazı ev sahipleri, artan fiyat nedeniyle kiracılarını çeşitli gerekçelerle evden çıkarmanın ya da zam yapmanın yolunu ararken, bu durum tartışmaları ve kavgaları da beraberinde getiriyor.

Bu durumun en son örneğinde ise, kiracı ile ev sahibi arasındaki anlaşmazlık yargıya taşındı. Kiracı, kendisini ölümle tehdit ettiği gerekçesi ile ev sahibi hakkında Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başlatılan soruşturma kapsamında ev sahibi, polis ekiplerince gözaltına alındı. Elbistan Adliyesi’nde hakim karşısına çıkarılan ev sahibi, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Ev sahibinin, haftanın belirli günlerinde Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek imza atması kararlaştırıldı.