İhlas Holding’in kömür sahası devrine onay verildi

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Elbistan’daki ruhsatlı maden sahasının işletme hakkının yerel bir firmaya devriyle ilgili sözleşme (rödovans) talebini uygun buldu.

Haber albümü için resme tıklayın

MAPEG, işlemlerine devam etmesine onay verilen şirketlerin listesini açıkladı. Buna göre; kurum tarafından işletme ruhsatı, rödovans, devir talebi ve ihale onayı verilen şirketler belli oldu. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret Anonim Şirketi’nin, ruhsat sahibi olduğu Elbistan’daki linyit kömürü sahasının rödovans sözleşmesi talebini de uygun buldu. Bu kararla birlikte ruhsat sahibi İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret Anonim Şirketi ile Anadolu Leonardit Mad. Tar. Gıda San. Tic. Ltd. Şti arasında maden kirası sözleşmesi; maden ruhsat sahalarının, işletme hakkının bir kısmı veya tamamının üçüncü kişilere devrini düzenleyen rödovans sözleşmesi yürürlüğe girdi.

İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret Anonim Şirketi’ne, Elbistan’daki kömür sahası için işletme ruhsatı verilmesini kararlaştırmıştı. 2021 yılı ortalarında verilen bu iznin akabinde, ruhsat sahibi İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret Anonim Şirketi, yaklaşık 10 bin hektara ulaşan sahanın 1700 hektarında leonardit üretimi için yerel bir firma ile anlaşma sağlamıştı.

Bu anlaşmanın ardından İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret Anonim Şirketi temsilcileri ile işletmeyi yapacak firmanın yetkilileri, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz’le toplantı gerçekleştirmişti.  

Toplantıda konuşan Başkan Gürbüz, 17 bin dönümlük alanda çalışma yapılacağını dile getirmişti.

Başkan Gürbüz, “İhlas Holding’in Elbistan’ımızda yaklaşık 10 bin hektar yani 100 bin dönüm arazide maden işletme ruhsatı var. Bunun 17 bin dönümüyle ilgili çalışmalara başladılar. Yerli ortakları ile beraber bu bölgede leonardit, gidya ve kömür madeni ile ilgili çalışmalar yapacaklar. Leonardit ve gidyanın Türk ve dünya tarımına kazandırılması noktasında kurumsal firmaların şehrimizde bu çalışmaları omuzlaması mutluluk verici ve sevindirici. Kendi maden sahaları ile ilgili AR-GE’yi belli bir noktaya getirip ihracata dönük noktaya getirmeleri şehrimiz ve ülkemiz açısından değerli bir katma değer olacak” açıklamasında bulunmuştu.