Tuzakla kurak avı yapan şahıslara ceza yağdı

Kahramanmaraş’ta canlı mühre ile yasadışı olarak ‘kurak avı’ yaparken yakalanan 7 şahsa, DKMP ekiplerince idari para ve tazminat cezası kesildi.

Tuzakla kurak avı yapan şahıslara ceza yağdı
Tuzakla kurak avı yapan şahıslara ceza yağdı
Haber albümü için resme tıklayın

Tuzak kurularak yapılan yasadışı avlanma tekniklerinden biri olan kurak avcılığı, kekliklerin neslinin tükenmesi için en önemli tehlikelerden biri olarak görülüyor. Kurak avı yaparak yasadışı avlananlar, ötüşüyle dikkat çeken bir kekliği, kafese koyarak kekliklerin doğal yaşamının olduğu bölgeye götürüyor. Kafeste öten kekliğin yanına gelen diğer yabani keklikler de kurakçıların kurduğu tuzaklarla yakalanıyor. Ayrıca canlı olarak yakalanan kekliklerin bazıları evlerde besleniyor veya pazarlarda satılıyor. Yasadışı bu yöntem, özellikle kuluçka mevsiminde uygulandığında keklikleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor.

Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, yasadışı avlanmaya karşı denetimlerini aralıksız olarak sürdürüyor. DKMP ekipleri, bu çerçevede yaptıkları koruma kontrol faaliyetlerinde 7 şahsın yasadışı kurak avı yaptığını tespit etti. Şahsın, kurak avında kullandığı 12 adet kınalı keklik ve kafesler ile tuzaklara da el konuldu. Şahıslara, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet suçundan yaklaşık 40 bin TL idari para ve tazminat cezası kesildiği öğrenildi.

Kahramanmaraş Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerinin kaçak avlanma ile ilgili denetimlerinin artarak süreceği bildirildi.