Deprem sonrasında durdurulan inşaatlarla ilgili karar açıklandı

Elbistan’da, 6 Şubat’taki depremin ardından yapımları geçici olarak durdurulan ve tamamlanma seviyesi yüzde 60 ila üzerinde olan ‘hasarsız ve az hasarlı’ yapıların inşaatlarına devam edilmesine karar verildi.

Söz konusu inşaatlarda; gerekli rapor ve incelemelerin yapılmasının ardından beton döküm olmamak kaydıyla duvar, sıva ve tesisat eksikliklerinin tamamlanmasının önü açılmış oldu.

Yüzyılın felaketi olarak nitelenen depremlerin merkez üssü Elbistan’da; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda devam eden inşaatların yapımı geçici olarak durdurulmuştu. Depremin üzerinden 3 aylık bir süre geçerken Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar doğrultusunda Elbistan’da karkası tamamlanmış inşaat seviyesi yüzde 60 ve üzeri olan binaların yapımına devam edilecek.

Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu kararla ilgili yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan hasar tespit haritası ve mikro bölgeleme çalışmaları dikkate alındığında ilçenizdeki alan ve sınırların içinde kalan karkası tamamlanmış ve inşaat seviyesi yüzde 60 ve üzerinde olan ‘hasarsız ve az hasarlı’ yapıların Genel Hayata Etkili Afet Bölgelerindeki Natamam Binalar Hakkındaki Genel ve imar mevzuatı hükümlerine göre yapı inşaatlarının devam ettirilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.”

Yapımına devam edilecek inşaatların mutlaka ‘az hasarlı ya da hasarsız’ raporunun alınması gerekiyor. İnşaatlarda beton dökümü yapılamayacak. Binalarda duvar, sıva ve diğer tesisat eksikliklerinin giderilmesine izin verilecek.