Başkan Bulut: “Üreticilerin prim ödeme gün sayısı düşürülmeli”

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, üreticilerin tarım BAĞ-KUR’da yaşadıkları ve çözülmesi gereken sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çiftçilerin, 9 bin gün yani 25 yıl prim ödeyerek emekli olabildiğine dikkat çeken Bulut, bu sürenin diğer sigortalılarla eşitlenmesi gerektiğini vurguladı.

Tarım BAĞ-KUR primlerinin de daha makul ve ödenebilir bir seviyeye indirilmesinin zorunluluğuna işaret eden Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Tarım BAĞ-KUR konusunda, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılarak çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Diğer sigortalılar 20 yıl prim ödemesi yaparak emekli olabiliyorken, üreticilerimiz 9 bin gün yani 25 yıl prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanıyor. Bu hakkaniyetsizlik giderilmeli, prim ödeme gün sayısı düşürülmelidir. Ayrıca çiftçilerimizin halen ödemekte oldukları prim borçları çok yüksek olduğundan, üyelerimiz ödeme zorluğu çekiyorlar. SGK primleri daha makul ve ödenebilir seviyeye çekilmelidir.

Muafiyet belgesi ile gelirinin düşük olduğunu belgeleyerek prim ödemesini durduran çiftçilerimizin muafiyette geçen süreleri borçlandırılmalıdır. Tarım BAĞ-KUR primi durdurulan çiftçilerimiz yapılandırma ile ihya kapsamına alınmalıdır. Çiftçilerimizin bu konudaki kayıplarının telafisi sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

09 May 2023 - 16:57 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel