Elbistan’da katlanabilir konteyner kurulumu sürüyor

Yüzyılın felaketinin merkez üssü Elbistan’da kırsal mahallelerde evleri yıkılan vatandaşların barınması amacıyla katlanabilir konteynerler kuruluyor.

Elbistan’da katlanabilir konteyner kurulumu sürüyor
Elbistan’da katlanabilir konteyner kurulumu sürüyor
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye, 6 Şubat günü asla unutamayacağı bir felaket yaşadı. Pazarcık ve Elbistan’da meydana gelen iki deprem, 11 ili enkaza çevirdi. Binlerce bina, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından yıkıldı. Yıkılan binalar, 50 binden fazla canın yitip gitmesine neden oldu. Yüzyılın felaketi olarak nitelenen depremlerin ikincisinin merkez üssü Elbistan’da da kalıcı konutlar inşa edilene kadar afetzedelerin barınması için ilçe merkezinde konteyner kentler kuruldu. Yaraların sarılması için hem kalıcı konutlar hem de köy evlerinin inşası hızlı bir şekilde sürerken diğer yandan da kırsal mahallelerdeki barınma ihtiyaçları gideriliyor.

Elbistan’a bağlı kırsal mahallelerde Çin’den gelen katlanabilir konteynerlerin kurulumu sürüyor. Taşıma ve kurulumu daha hızlı olan katlanabilir konteynerlerin en son yerleştirilmeye başlandığı adres İğde Mahallesi oldu. Toplam 160 evin ağır hasar gördüğü mahallede 48 afetzede vatandaş konteyner talebinde bulundu. Katlanabilir konteynerler,  tırlarla mahalleye getiriliyor. Vinç yardımıyla zemine indirilen katlanabilir konteynerlerin kurulumu, Elbistan Belediyesi ile Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince tamamlanıyor.

Konteynerlerinde yaşama başlayacak olan mahalle sakinleri ise, “Emeği geçenlerin hepsinden Allah razı olsun. Devletimiz ve milletimiz el ele, omuz omuza burada çalışıyor. İnşallah en kısa sürede konteynerlerimize taşınacağız” ifadelerini kullandılar.

 

08 May 2023 - 17:39 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel