Paksoy: “Depremzede esnafın çek ibraz süresi durduruldu”

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, depremin merkez üssü olan kentteki gerçek ve tüzel kişilerin keşidecisi olduğu çeklerinin ibraz sürelerinin 9 Hazirana kadar durdurulduğunu söyledi.

Paksoy, Elbistan’da ticari yaşamın depremden büyük ölçüde olumsuz etkilendiğini hatırlattı. İşyeri yıkılan ya da ağır hasar esnafların, kurulan konteyner çarşılarda ticari faaliyetlerine devam ettiğini bildiren Başkan Paksoy, ekonomik yaşamın yeniden ayağa kalkması için daha etkin destek mekanizmalarının hayata geçirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Bu süreçte esnaflar için en önemli konulardan birinin çek ibraz süresinin uzatılması olduğuna değinen ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, bu yöndeki Cumhurbaşkanı kararnamesinin de Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtti.

Başkan Paksoy, şöyle devam etti:

“6 Şubat’taki yüzyılın felaketinde esnaflarımız büyük yara aldı. Ticari hayat neredeyse durma noktasına geldi. Toparlanma ve yeniden ayağa kalkma sürecinde esnaflarımızın en önemli taleplerinden birisi de çeklerin ibraz süreleri idi. Üyelerimiz bu sürenin uzatılmasını talep ediyordu. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Bakanlıklar ve TOBB nezdinde girişimlerde bulunduk. Yaptığımız girişimler olumlu sonuçlanmıştır. Felaketin merkez üssü Elbistan’ın da aralarında yer aldığı deprem bölgesi olan 5 ildeki gerçek ve tüzel kişilerin çeklerinin ibraz süreleri 9 Haziran'a kadar durdurulmuştur. Hazine ve Maliye Bakanımız ile TOBB Başkanımıza katkılarından dolayı üyelerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Esnaflar için atılan bu tür adımların, yaraların sarılmasında önem arz ettiğinin altını çizen Başkan Paksoy, “Yaralarımızın daha hızlı sarılması, almış olduğumuz hasarın onarılması, sosyal ve ekonomik anlamda devamlılığın sağlanabilmesi için üyelerimize yönelik çok daha etkin destek ve teşvik mekanizmalarının hayata geçilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

04 May 2023 - 17:14 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel