Bursa’dan Elbistan’a kardeşlik köprüsü kurdular

Bursa/Nilüfer Özlüce Nurettin Topçu Kız Anadolu Lisesi, ‘Eğitimde Tek Yürek’ programı çerçevesinde Elbistan Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ile kardeşlik köprüsü kurdu.

Bursa’dan Elbistan’a kardeşlik köprüsü kurdular
Bursa’dan Elbistan’a kardeşlik köprüsü kurdular
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, 70 ildeki Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarının, yaşanan asrın felâketinin yaralarını hep birlikte sarmak, deprem bölgesindeki okullara, öğretmenlere, çalışanlara, öğrencilere ve velilere ulaşmak amacıyla 'Eğitimde Tek Yürek' programını başlattı. Bu çerçevede; Bursa-Nilüfer Özlüce Nurettin Topçu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Elbistan Şehit Abdullah Tayyip Olçık Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ‘kardeş okul’ oldu. Böylece Bursa’dan Elbistan’a ulaşan kardeşlik köprüsü kuruldu. Bursa/Nilüfer Özlüce Nurettin Topçu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, ilk etapta bayramı buruk geçiren Elbistan Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki öğrencilere bayramlık hediye etmeye karar verdi. Bu amaçla, okul yönetimi ile görüşülerek tüm öğrencilerin yaş, boy ve beden ölçüleri alındı. Okul yönetimi, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin desteği ile her bir öğrenci için birebir ölçülerde bayramlıklar alındı. Özenle paketlenen kıyafetler, kardeş okuldaki öğrencilere ulaştırıldı. Bursalı öğrenciler, Elbistan’daki akranları ile telefonda görüşerek acılarına ortak olup geçmiş olsun dileklerinde bulunmayı da unutmadı.

‘Eğitimde Tek Yürek’ projesine ilişkin değerlendirme yapan Bursa/Nilüfer Özlüce Nurettin Topçu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Sabri Erdoğdu, “6 Şubat depreminde yakınlarını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan sabır, yaralılarımıza da şifalar diliyorum. Kaybettiğimiz her can ruhumuzda acı ve sızı bıraktı. Kurtarılan her can ile de yeniden sevindik, kıyama kalktık, güçlendik, bir 'den binler ve "Tek Yürek Türkiye" olduk” dedi.

Okul öğrencilerinin deprem şehitleri için Kur’an-ı Kerim okunduğunu da belirten Erdoğdu, bu dayanışma ve birlik programı ile ilgili şunları söyledi:

“Tarih boyunca her hüzünlü mevsimde yaralarımızı sarma konusundaki ruh ve gönül güzelliğimizden gelen engin şuur ve bilinci davranışlarımıza yansıtarak kardeşliğimizi perçinledik. Bu anlayışla Bursa/Nilüfer Özlüce Nurettin Topçu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ailesi olarak Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde belirlenen kardeş okulumuz Elbistan Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ile iletişime geçerek değerli Müdürümüz Ayşegül Göçer ile istişarelerde bulunduk, her iki okul olarak neler yapabileceğimizi konuştuk. Kararlar aldık. Uygulamaya başladık. Bu vesileyle hayırda yarışma konusundaki gayretleri için Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bursa/Nilüfer Özlüce Nurettin Topçu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak Ramazan mukabelesinde öğrencilerimiz tarafından okunan hatimleri şehit olan kardeşlerimizin ruhlarına bağışladık.

Yine şehit olan kardeşlerimizin emaneti olan kızlarımızı Ramazan Bayramında unutmamak ve bir nebze olsun sevindirmek için öğretmen, öğrenci ve velilerimizin katkılarıyla kıyafet gönderdik. Hepsine teşekkür ediyorum. Bunun yanında öğrencilerimiz dua, dilek, temenni ve kardeşlik bağlarını pekiştiren, duygularını anlamlı bir şekilde yazıya döken mektuplarını kıyafetlerin içine koydular. Bu mektuplar sayesinde kızlarımız arasında gönül köprüleri oluştu.  Telefonları ile bağlantı kurdular. Şahit olduğum mutluluklarını kelimelerle anlatamam.

Bizler aynı coğrafyada kader birliği yapmış insanlar olarak her zaman birlikte yaşayacağız. Kardeş okulumuzdaki idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerimize tekrar geçmiş olsun. Rabbim milletimize bir daha acılar yaşatmasın. Birlik ve beraberliğimizi kıyamete kadar daim eylesin. Şehit olan kardeşlerimizin mekanları cennet olsun.”

Elbistan Şehit Abdullah Tayyip Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ayşegül Göçer ise, “Kardeşlik hukukun en güzel örneklerinden birini yaşadık. Hediyeleri, duaları ve güzel temennileri ile mahzun gönüllere umut oldular. Mesafelerin, kardeşliğimize, birliğimize asla engel olamayacağını gösterdiler. Kocaman yürekli öğrencilerimize, okul idaremize, öğretmenlerimize ve velilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde başka projelerde de ‘tek yürek’ olacağız” ifadelerini kullandı.

 

28 Nis 2023 - 16:43 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel