Binaların ve işhanlarının yerlerini boşluklar almaya başladı

6 Şubat’taki 7,6 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Elbistan’da, binaların yıkılması ve enkazların kaldırılması ile ticaretin kalbinin attığı caddeler, devasa boş alanlara dönüştü.

Binaların ve işhanlarının yerlerini boşluklar almaya başladı
Binaların ve işhanlarının yerlerini boşluklar almaya başladı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Havadan görüntülenen kent merkezindeki boşluk, binaların yıkılmaya devam etmesi ile her geçen gün daha da artıyor. Yıllardır ayakta duran ve şehrin simgesinden biri olan Belediye İşhanı ve çevresi ile Örnek İşhanı’nın yeri ise otoparka dönüştü.

Asrın felaketinin üzerinden 70 günden fazla bir zaman geçti. Depremin merkez üssü olan Elbistan’da binalar adeta kağıt gibi ezildi. 342 bina yerle bir oldu. Çok sayıda bina da ağır hasar aldı. Enkazların oluşturduğu binlerce tonluk moloz, iş makineleri ve kamyonlarla şehrin dışındaki döküm alanlarına taşındı. Enkazlar taşındıkça ve acil yıkılacak binalar yıkıldıkça, şehir merkezinde depremden önce hayatın hızla aktığı caddeler adeta boşluklarla doldu.

Sağlı sollu işhanları ve çoğunluğu giyim-kozmetik olmak üzere birçok sektörün kalbinin attığı Ahmet Karacabey Caddesi, depremin hasarını en çok hisseden bölgelerin başında geldi. Cadde boyunca neredeyse sayıları parmakla gösterilecek kadar bina kaldı. Ortaya çıkan bu görüntü ise Elbistanlıları derinden üzdü.

Yine bu caddenin devamı niteliğindeki Malatya Caddesi’nde de benzer bir durum hakim. Hacı Esat Efendi Caddesi kavşağından Adnan Menderes Bulvarı’na kadar olan bölümde de çok sayıda bina yıkıldı. İlk depremde de yıkımın yaşandığı caddenin özellikle güney bölümünde neredeyse sağlam bina kalmadı.

Şehrin sembolleri olan işhanlarından da geriye boşluklar kaldı. Vergi Dairesi ile birlikte banka ve onlarca işyerine ev sahipliği yapan Belediye İşhanı’nın yeri araçlar için park oldu. Yine çay ocaklarının ve cep telefonu sektörünün yoğun olarak bulunduğu Örnek İşhanı da benzer görüntülere sahne oluyor. İşyerleri yıkılan esnaflar, her iki işhanının belli noktalarında konteyner dükkanlar açıyor.

Elbistan’ın bir diğer simgesi olan Candargazi İşhanı’ da diğerlerinin kaderini yaşadı. Depremde ağır hasar aldıktan sonra kontrollü olarak yıkılan işhanının yeri dümdüz oldu.

Ağır hasarlı binaların yıkılmaya başlamasıyla birlikte boşlukların da artması bekleniyor.

 

17 Nis 2023 - 16:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel