13 bin 689 itiraz değerlendirildi; kesin raporlar askıya çıkıyor

Elbistan’da, depremden etkilenen binalara ilişkin olarak hasar tespitlere yapılan 13 bin 689 ayrı itirazın tek tek değerlendirildiği ve kesin hasar tespit raporlarının önümüzdeki birkaç gün içinde askıya çıkarılacağı bildirildi.

13 bin 689 itiraz değerlendirildi; kesin raporlar askıya çıkıyor
13 bin 689 itiraz değerlendirildi; kesin raporlar askıya çıkıyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

6 Şubat’taki ikinci deprem, Elbistan’da adeta hayatı felç etti. 1000’e yakın can kaybına yol açan deprem, konut ve işyerlerinde de büyük yıkıma neden oldu. Depremin hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görevlendirmesiyle konut ve ticari alanlarla ilgili hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Hasar tespit komisyonlarının, sahadaki çalışmalarını tamamladıktan sonra oluşturulan hasar tespit raporları, mahalle muhtarlıklarında askıya çıkarıldı. Yapılar, hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olmak üzere 4 farklı hasar derecesi ile sınıflandırıldı. Deprem afeti nedeniyle konutları, ticarethaneleri ve ahırları hasar gören afetzedelerin isimleri ile yapılarının hasar durumlarını gösteren listeler muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. İlan edilen hasar tespit sonuçlarıyla ilgili itiraz süreci 13 Nisan’da sona erdi.

13 Nisan’da sona eren başvuru sürecinde hasar tespit sonuçlarına Elbistan’dan toplam 13 bin 689 itiraz yapıldı. Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesindeki teknik ekipler, bu itirazlarla ilgili incelemelerini tamamladı. İtirazların değerlendirmesi sonucu hasar kaydı oluşturulan yapılarla ilgili listeler askıya çıkacak. 1 ay askıda kalacak olan kasar kaydı tespitlerine ancak mahkeme yoluyla itiraz edilebilecek.

Askı süreci ve yıkılan-yıkılacak bina ve işyerlerinin arsalarının ne olacağına ilişkin soruları yanıtlayan Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, bütün itirazları tek tek değerlendirdiklerini söyledi.

Bolat, “1 aylık askı sürecinin bittiğini ifade eden Bolat, “ Hem itiraz dilekçesini alıp hem de çalışmamızı yaptık. Böylece zaman kazandık. Normal şartlarda itirazlarla ilgili çalışmamıza askı süresi bittikten sonra başlamamız gerekti. Kuzey ilçeler olarak merkezden çok ilerdeyiz. 13 bin 689 dilekçeyi değerlendirdik. Elbistan bitti ama il merkezindeki çalışmalar da bittiği zaman bu raporlar askıya çıkacak. Bu kesin hasar tespitler, yine 1 ay askıda kalacak. 1 ay süresi içerisinde vatandaşımızın bir itiraz hakkı daha var. Ama bu itiraz yargı yoluyla yapılabilecek. İdari yasa gereği hasar tespitine itiraz edebilir. Hasar derecesi veya tespite itirazda bulunabilir. Sonuçlar da 1 hafta içerisinde açıklanacak.”

Ağır hasarlı binaların yıkımının vatandaşlar tarafından yapılmaması gerektiğine vurgu yapan Bolat, “Vatandaşlarımız, ağır hasarlı binalarını kendileri yıkmak istiyor. Bu yapılabilir ama şartları yerine getirilmesi gerekiyor. Kat mülkiyeti kanununa göre; binada temlik, ipotek, hukuki süreçler olabilir. Vatandaşlarımız idareden ve belediyeden izin almadan hiçbir ağır hasarlı binayı yıkmaya kalkmasınlar.

Orta hasarla ilgili de şuandaki yönetmeliklere göre güçlendirme yapılması gerekir. Ancak 2013’te yayımlanan bir genelgesi var. Bu genelgeyle de hangi binaların güçlendirileceği hangi binaların güçlendirilmeyeceği açıklanacak” bilgilendirmesinde bulundu.

İtiraz sürecinde binaların durumlarının e-Devlet ya da sistem üzerinden gözükmediğini hatırlatan Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, “Askıya çıktıktan sonra e-Devlet’te gözükecek. Bazı köy ve şehirlerdeki yapılarda çok ev olmasına rağmen tek bir ev görülüyor. Hazine mülkiyetine yapı yapıp belgesini almayanlar da hak sahibi olmaz. Hak sahipliği komisyonları bu konuda çalışma yapacak” şeklinde konuştu.

Yıkılan binaların arsasının, mülk sahiplerinin olacağına değinen Bolat, mülkiyetin tamamen bir kişinin adınaysa oraya gerekli izinlerin alınması akabinde geçici yapı yapılabileceğinin de altını çizdi.

 

15 Nis 2023 - 16:48 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel