Elbistan, Cazibe Merkezleri Programına dahil edildi

Türkiye’yi derinden sarsan deprem felaketinin merkez üssü Elbistan, Cazibe Merkezleri Programına dahil edildi.

Elbistan, Cazibe Merkezleri Programına dahil edildi
Haber albümü için resme tıklayın

Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek.

 Düzenleme ile 6 Şubat’ta depremlerden önemli ölçüde etkilendiği tespit edilen 9 ilin 65 ilçesinde gerçekleştirilecek yatırımlara daha avantajlı destekler sunularak bölgedeki istihdam ve yatırım ortamının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Elbistan, Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Duldadiroğlu, Ekinözü, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu ilçeleri de bu desteklerden yararlanabilecek.

 Yeni cumhurbaşkanı kararından en az 1 milyon 500 bin liralık yatırımlar faydalanabilecek. Yeni teşvik belgesi başvurusu kapsamında yapılacak olan yatırımlar kapsamda olacak. Mevcut yatırımlardaki gerek makine teçhizat yönünden gerekse de yapı yönünden hasarların yerine konulmasına yönelik yatırımlar desteklenecek. Ayrıca, yatırım süresi devam eden ve tamamlama vizesi yapılmamış yatırım teşvik belgeleri kapsamındaki yatırımlar da bu destekten yararlanabilecek.

 Desteklenecek yatırım konuları, Cazibe Merkezleri Programının mevcut uygulamasına göre daha kapsamlı olacak. İmalat sanayisindeki bazı yatırımlarda belirli şartlar aranmayacak. Enerji ve madencilik ve tarım ve hayvancılık yatırımları da destek mekanizmasına dahil edilecek.

 Düzenleme ile 65 ilçede gerçekleştirilecek yatırımlar, en avantajlı olan 6’ncı bölge teşviklerinden faydalanacak. Finansman maliyeti desteği, yatırım tutarının yüzde 10’unu geçememek üzere 30 milyon liraya kadar olarak uygulanacak. Kapsamdaki yatırımlar; KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, sigorta primi işçi hissesi desteği gibi teşvikleri kullanabilecek.

 Yeni Cumhurbaşkanı Kararı, hasar gören yatırımların yenilenmesine yönelik yatırımları da kapsıyor. Ayrıca, hasar gören binalar, inşaatlar yeniden yapılabilecek. Hasar gören makine ve teçhizatın tamiri veya yenisinin teminine yönelik yatırımlar teşvik belgesine bağlanabilecek. Yapı hasarının seviyesine ya da makine teçhizat hasarına göre istihdam desteklerinin belirlenmesinde mevcut ve ilave istihdam oranlarına bakılacak.

 

07 Nis 2023 - 15:28 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel