Prof. Dr. Karslı: “Deprem-yer-yapı ilişkisi iyi kurulmamış”  

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Hakan Karslı, deprem bölgesindeki deprem-yer-yapı ilişkisinin iyi kurulmadığını söyledi.

Prof. Dr. Karslı: “Deprem-yer-yapı ilişkisi iyi kurulmamış”  
Prof. Dr. Karslı: “Deprem-yer-yapı ilişkisi iyi kurulmamış”  
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Karslı, yürütücülüğündeki ekip, jeofizik ölçümlerle zemin davranışları hakkında ön bilgi edinmek ve örnekleme yapmak amacıyla aralarında Kahramanmaraş’ın da yer aldığı 4 ilde incelemede bulundu.

TÜBİTAK destekli olarak gerçekleştirdiği saha çalışmasında deprem bölgesindeki 4 ilde jeofizik ölçümlerle zemin yapısı ve özelliklerinin ön incelemesini yapan Karslı, "Zemin özelliklerinin nasıl olduğunu öğrenmek amacıyla hızlı örnekleme yapmak istedik. Malumunuz 2 deprem 9 saat arayla gerçekleşti ve büyük depremlerdi. Sonuçları itibarıyla çok büyük bir afetle karşı karşıya kaldık. Bu kapsamda depremin büyüklüğünün yanında acaba zemin koşulları neydi, nasıldı, bunu öğrenmek istedik ama bunu bu kısa süre içerisinde sadece örnekleyerek yapabildik."

Yaptıkları çalışmalardan birisinin sismik ölçümler olduğunu ifade eden Karslı, "Yerin geometrisini elde etmeye çalıştık ve aynı zamanda fiziksel davranışlarını, zemin büyütmesi, zemin hakim salınım süresi, temel kaya topografyası ve derinliği, zeminin sıklığı, katılığı gibi birçok parametreyi buradan üretmeye çalıştık” dedi.

Çalışmanın ardından önemli sonuçlara ulaştıklarına dikkati çeken Karslı, "Raporumuzu yazdık ve TÜBİTAK'a gönderdik. Elde ettiğimiz sonuçlarda zeminle ilgili bazı yerlerde dayanımı düşük zeminleri, yer yapılarını gördük. Fakat genel olarak orta sağlam nitelikte zeminler olmasına rağmen bina yer uyumu yani deprem yer hareketi ve bina uyumunun statik projelerin iyi olmadığını değerlendiriyoruz. Neden, çünkü öyle ölçüm yerleri seçmeye çalıştık ki bir caddenin veya sokağın bir tarafında binalar yıkılmamış, az hasarlı veya yarı hasarlı ama diğer tarafında, bitişiğinde çok ileri derecede yıkılmış kullanılamaz hale gelmiş binalar gördük.”

Aralarında 10-15 metre mesafe olan bu yerlerde bu tür durumlarla karşılaştıklarına işaret eden Karslı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz genel olarak o dar alan içerisinde yer (zemin+kaya) koşullarının çok ileri derecede değişmediğini öngörsek, bu yıkılmanın sebebi ne olabilir diye düşündüğümüzde, çok açık olarak deprem-yer-yapı ilişkisinin iyi kurulmamış veya kurulamamış olduğunu, yani, yapıların deprem yüklerini karşılayacak nitelikte olmadığını değerlendiriyoruz.”

07 Nis 2023 - 15:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel