Elbistan’da kiralık evler ateş pahası  

Depremin vurduğu Elbistan’da, kiralık ev bulmak neredeyse imkansız hale gelirken var olanlar için istenen kira bedeli ise adeta cep yakıyor.

Elbistan’da, çok sayıda bina deprem sonrasında yıkıldı. Orta ve hafif hasarlı binalarda da oturmak için mutlaka tadilat yapılması gerekiyor. Felaketin yaraları sarılmaya devam edilirken, depremzedeler de kendilerine yeniden hayat kurmak için ev arayışına girdi. Ancak, Elbistan’da kiralık ev bulmak samanlıkta iğne aramakla eşdeğer hale geldi. Aileler, konut bulmakta zorlanırken; halihazırdakilerin de kiralarına deprem zammı yapıldı. Deprem sonrasında apartman dairelerinde yüzde 400’e varan artışlar yaşanırken müstakil yapılara deprem sonrasında ilgi artınca kiraları bir anda fırladı.

Fahiş rakamları ödeyebilecek gücü olmayan vatandaşlar ise kara kara düşünüyor. Bir yandan kiralık ev bulamama bulsa da kirasını ödeyememe ikileminde kalan vatandaşlar, “Sokaklarda mı yaşayalım!” cümlesi ile duruma tepki gösteriyorlar.

Vatandaşlar, “Bu rakamlara inanamıyoruz. Kira fiyatları büyük ve turistik illerle yarışır vaziyete gelmiş durumda. Utanç tablosu. Bunun bir kriteri ve dayanağı olmalı. Denetim söz konusu değil ve acilen bu konuyla alakalı bir devletin soruşturma açması gerekiyor. Asgari ücret 8 bin TL, kiralar ise uçtu. Bu millet sokaklarda mı yaşamını sürdürecek? Artık çözüm bulunsun asgari ücret alan bir kişi, istenilen kiraları nasıl ödeyebilir? Biz insanlar yemek yemiyor muyuz, ihtiyaçlarımız yok mu? Çocuğumuz çoluğumuz yok mu? Nasıl yaşam süreceğiz? Yetkililerin buna bir dur demesi gerekiyor. Yazık gerçekten, çok yazık. Bu kadar da olmaz! Lütfen bir an önce bir çare bulun” ifadelerini kullandılar.

03 Nis 2023 - 16:25 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel