Himmet Baba Cami’nin minaresi kontrollü olarak söküldü

Elbistan’da türbeye açılan mihrabıyla Türk mimarisinde başka bir örneği bulunmayan tarihi Himmet Baba Cami’nin depremde hasar gören minaresi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce söküldü.

Himmet Baba Cami’nin minaresi kontrollü olarak söküldü
Himmet Baba Cami’nin minaresi kontrollü olarak söküldü
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Asrın felaketi olarak nitelenen 6 Şubat’taki ikinci depremin merkez üssü Elbistan’da bina ve işyerlerinin yanı sıra tarihi ibadethaneler de hasar aldı. Yüzlerce yıldır ayakta duran Ulu Cami ile Çarşı Atik Cami’nin minareleri, depremle birlikte yıkıldı. İnşa tarihi net olarak bilinmese de 14.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Himmet Baba Cami’nin minaresi de büyük sarsıntılara dayanamadı. Kentteki tarihi yapılar ve kültürel miraslarla ilgili çalışma sürdüren Vakıflar Genel Müdürlüğü ekipleri, minarede inceleme yaptı. Minarenin yıkılma riski nedeniyle kontrollü olarak sökülmesine karar verdi.

Himmet Baba Cami’nin çevresi, söküm öncesinde güvenlik çiti ile kapatıldı. Metrelerce yüksekliğindeki minarenin taşları, görevlilerce vinç eşliğinde söküldü. Özel olarak numaralandırılan ve paketlenen taşlar, daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü ekiplerince uygun bir alanda muhafaza altına alınacak.

Türbeye açılan mihrabıyla Türk mimarisinde başka bir örneği bulunmayan Himmet Baba Cami, bu özelliği ile eşsiz bir yapıya sahip. 2009 yılında restore edilen cami ise, depremde hasar görmedi. Selçuklu mimarisini yansıtan türbenin önce yapıldığı sonra mescit eklenerek günümüzdeki yapıyı oluşturduğu biliniyor. Sekizgen planlı türbenin kubbesi de doğrudan duvarlara oturtulmuş durumda. İbadetgâha ismini veren Himmet Baba’nın türbesine ise dıştan giriş bulunmuyor. Cami içerisindeki mihrap, gerçek işlevinin yanında türbe kapısı olarak kullanılıyor.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra kentin en küçük camilerinden biri olan Himmet Baba Cami’nin, önümüzdeki günlerde minaresiz olarak ibadete açılması bekleniyor.

 

31 Mar 2023 - 15:45 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel