Artçıların ne zaman biteceği ilgili açıklama geldi

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, 6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından durmayan artçı sarsıntılarla ilgili; “Artçılar uzun sürecek, ne zaman biteceğini bilemeyiz” şeklinde öngörüde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Deprem uzmanı Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, sosyal medya hesabından 6 Şubat’ta yaşanan Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerle ilgili açıklama yaptı.

‘Bölgedeki hiçbir ilimizde, ilçemizde yüzlerce yıl bir daha 6 Şubat gibi bir deprem yaşanmayacak’ diyen Prof. Dr. Okan Tüysüz, vatandaşların en büyük endişelerinden biri olan artçı sarsıntılara da değindi.

Tüysüz, şunları söyledi:

“Artçılar uzun sürecek, ne zaman biteceğini bilemeyiz, belki aylar belki yıllar sonra. Bazı artçılar ana şoktan onlarca yıl sonra olabilir, büyüklükleri ana şokun bir altına kadar çıkabilir. Bu tür artçıların olması kuvvetli bir olasılıktır, ancak mutlaka olacağı da söylenemez.”

Göksun batısından Malatya’ya, Samandağ’dan Pütürge’ye ve Narlı’dan Pazarcık’a uzanan hatlar boyunca bir daha deprem beklenmediğini dile getiren Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Bunlar kırıldı. Göksun’dan batıya doğru artçılar geniş bir alana yayılıyor. Bu bölgeye Ekinözü depremi sonrasında gerilim aktarıldığını daha önce söyledik. Burada bir hat Savrun fayının kuzey ucunu kaplıyor, bu fay küçük depremlerle kısmen kırılmış olabilir. Bir hat da güneyde Kurucaova, Tekir ve Çağlayan’a doğru doğru uzanıyor. Artçıların sürmesi burada gerilimin bitmediğini gösteriyor. Buradaki fayların geçmişini, hızlarını çok iyi bilmiyoruz.  Bu bölgede 5-6 gibi depremler çok sürpriz olmaz, ama zamanı ya da olacağı kesin değildir” ifadelerini kullandı.

 

29 Mar 2023 - 15:30 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel