Ekinözü’nde depremden 49 gün sonra ilk ders zili çaldı  

Ekinözü ilçesinde, deprem sonrası ara verilen eğitim-öğretim, 49 gün sonra 10 okulda yeniden başladı.

Ekinözü’nde depremden 49 gün sonra ilk ders zili çaldı  
Ekinözü’nde depremden 49 gün sonra ilk ders zili çaldı  
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat'taki ikinci depremin büyük hasara yol açtığı Ekinözü ilçesinde öğrenciler ders başı yaptı. 13.24’te yaşanan 7,6 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Ekinözü ilçesinde, 10 okulda felaketten 49 gün sonra ders zili çaldı.

Eğitim-öğretimin başladığı ilçedeki Abdurrahim Karakoç Ortaokulu’nda tören düzenlendi. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Ekinözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Turaç, okullarda güvenli eğitimi sağlamak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Öğrencilerin gelmesiyle birlikte okulların yeniden hayat bulduğunu dile getiren Turaç, şöyle konuştu:

Deprem sonrasında sizler için okullarımızda tekrardan güvenli eğitim imkanı sağlamak için hızlıca harekete geçtik. Bakanlığımızın imkanları ile okullarımızı sizin güvenli bir şekilde misafir edecek kurumlar haline getirdik. Hep birlikte yaralarımızı sarıp tekrardan bugüne kavuştuk. Binalarımız siz olmadan hiçbir anlam ifade etmiyordu. Soğuk beton yığınından ibaretti. Siz geldiniz bu binalara hayat; bizlere neşe verdiniz.”

Turaç’ın konuşmasının ardından öğrenciler sıra ile sınıflara alındı. Sıralarına yeniden kavuşan öğrenciler, arkadaşları ile hasret gidermeyi de ihmal etmedi.

İlçe genelinde açılan okullarda öğrencilerin büyük bölümünün geldiği gözlendi.