Elbistan’da hasretle beklenen kar kenti beyaza bürüdü

Elbistan’da hasretle beklenen kar, yüzünü gösterdi. Akşam saatlerinde kentin tamamını beyaza bürüyen yağışla birlikte kar kalınlığı ilçe merkezinde 10 santimetrenin üzerine çıkarken, yüksek kesimlerde ise yer yer 30 santimetreye ulaştı.

Elbistan’da hasretle beklenen kar kenti beyaza bürüdü
Elbistan’da hasretle beklenen kar kenti beyaza bürüdü
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Son yılların en kurak kış mevsimini geçiren Elbistan’da özlemle beklenen kar, nihayet yağdı. Akşam saatlerinde etkisini arttıran kar, şehir merkezini kapladı. Caddeler ve sokaklar beyaz örtüyle kaplanırken, kentte kartpostallık görüntüler oluştu. Meteorolojinin uyarıları nedeniyle teyakkuzda olan Elbistan Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları 58. Şube Şefliği ekipleri de yollarda kar temizliği yaptı.

Gece boyunca aralıklarla etkili olan kar yağışı sonrasında ilçe merkezinde 10 santimetrenin üzerine çıkarken, yüksek kesimlerde ise 30 santimetreye ulaştı.

Sabah saatlerinde işyerlerini açan esnaflar, dükkanlarının önünü temizleme telaşına düşerken; Elbistan Belediyesi ekipleri de yollarda ve kaldırımlarda kar temizliği yaptı. Gece boyunca mesai yapan ekipler, yollarda kar kürüme çalışması yaptı. Günün ilk ışıkları ile birlikte kar mesaisine devam eden ekipler, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu caddelerin kaldırımlarındaki karı temizledi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeler Dairesi ekipleri de, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan kırsal mahalle yollarını ulaşıma açmak için büyük çaba harcadı. 4 mahallenin yolu, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Ekipler, hummalı çalışmanın ardından kapanan yolları açtı.

Kar, en çok da çiftçileri ve çocukları sevindirdi. Kar yağışı altında kartopu oynayan ve kardan adam yapan çocuklar, doyasıya eğlendi.

Kuraklık endişesinin kara kara düşündürdüğü çiftçiler ise, kar yağışının topraklara bereket getirdiğini dile getirdiler.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, şehirde kar yağışının yeni haftanın ilk gününe kadar süreceği tahmininde bulundu. Cumartesi günü yoğun kar beklendiğini belirten meteoroloji, gece sıcaklıklarının da eksi 10 dereceye kadar düşeceğini bildirdi.

02 Şub 2023 - 12:27 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel