Kahramanmaraş’ta 57 binin üzerinde kanser taraması gerçekleştirildi

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Ali Nuri Öksüz, kentte 2022 yılında 57 binin üzerinde kanser taraması yapıldığını belirtti.

 

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, 1-31 Ocak Serviks Kanseri Farkındalık ayı dolaysıyla açıklamalarda bulundu.

Kanserin erken tanıyla büyük ölçüde önlenebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Öksüz, il genelinde bu yönde kapsamlı tarama çalışmalarına imza attıklarını söyledi.

Öksüz, şu bilgileri kaydetti:

“Kanserle mücadele çalışmaları çerçevesinde 2022 yılında 23 bin 213 kişiye meme kanserine yönelik mamografi çekimi, 21 bin 748 kişiye serviks kanserine karşı HPV testi ve 12 bin 765 kişiye kolon kanserine karşı GGK (Gaita) testi yapıldı. Toplamda 57 bin 726 kanser taramasını tamamlayarak tanı konulan hastaların ise tedavilerine hızlıca başlanıldı. Taramalar, Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezleri (KETEM), Mobil KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerde gerçekleştirildi. Mobil KETEM ismi altında 1 Mamografi tırı ile 1 HPV tırının Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerini mahalle mahalle gezerek vatandaşlara ulaştık. Taramaların 5 bin 447 adedi ise mobil araçlarla yapıldı.”

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Ali Nuri Öksüz, il merkezinde 2, Elbistan’da 1 olmak üzere toplamda 3 KETEM ve 2 Mobil KETEM aracıyla hizmetin devam ettiğini dile getirdi.

Öksüz, son olarak; “Kanser günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi olup, sık görülmesi ve ölümle sonuçlanma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle de halk sağlığı açısından önem arz eden bir hastalıktır. Kanserde ne kadar erken teşhis konulursa, tedavi imkânı o oranda artıyor. Dolayısıyla sağlıklı kişilerin düzenli olarak muayene olması ve tarama yaptırması gerekiyor. Taramalarımız ise şu şekilde: 40-69 yaş arası kadınlar meme kanseri taraması için 2 yılda bir mamografi çektirmeli, 30-65 yaş arası kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri taraması için 5 yılda  bir Hpv-Dna smear testi yaptırmalı, 50-70 yaş arası kadın ve erkekler bağırsak kanseri için 2 yılda bir taramalarını yaptırmalıdırlar. Vatandaşlarımızdan ricamız bu taramalara katılmaları kanser hastalığıyla olan mücadelemizde bizlere destek olmalarıdır. Son olarak ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ diyor, ücretsiz KETEM taramalarına KETEM Merkezlerimize ve Mobil KETEM araçlarımıza herkesi davet ediyorum” şeklinde konuştu.

24 Oca 2023 - 17:16 - Güncel