Müftü Kılınç’tan üç aylar ve Regaip Kandili mesajı

Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, üç aylar ve Regaip Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

Müftü Kılınç, “Manevi hayatımızda büyük bir yeri olan üç aylara kavuşarak rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş olduk” dedi.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav), ‘Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur’ şeklinde dua ederek üç ayların değerine ve önemine dikkat çektiğini hatırlatan Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, “Recep, Şaban ve Ramazan’dan oluşan üç aylarla birlikte bir yandan rabbimize ibadet edip O’na yaklaşacağız diğer yandan da yaptığımız iyiliklerle insanlarla bağlarımızı geliştirip kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Üç aylar yaratılış gayemizi, kulluğumuzu, görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirip, ruhumuzu karartan düşünce ve davranışlardan uzaklaştığımız, hayatımızın muhasebesini yaptığımız, rabbimizin affına yöneldiğimiz bir zaman dilimidir.  Rahmet gecelerini fırsat bilerek, vahşeti ve şiddeti besleyen, hayatı çekilmez hale getiren, samimiyeti zedeleyen, saygı, sevgi ve kardeşlik duygularını zayıflatan bütün tutum ve davranışları hayatımızdan çıkarmalıyız. Hayırlı ve yararlı işlerle iyiliklerimizi artırmalı, bizi biz yapan değerlerimizi kuşanarak gönül dünyamızı ve sosyal hayatımızı yeniden inşa etmeliyiz” dedi.

26 Ocak gecesi de Regaip Kandili’nin idrak edileceğini hatırlatan Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, şöyle konuştu:

“Regaip" kelimesi, "kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey" demektir. Yüce Allah'ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah'a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye "Regaip" denilmiştir. Bu gece kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki, gönlümüz huzura ersin. Yüreklerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatalım ki, kalplerimiz feraha kavuşsun. İmanımız sahih, amelimiz salih olsun ki, kurtuluşa erelim. Ahdimizi yenileyelim ki, misakımızı kuvvetlendirmiş ve Allah’a verdiğimiz sözü tutmuş olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle çok kıymetli Elbistan halkımızın, aziz milletimizin ve İslam aleminin mübarek üç aylarını ve Regaip Kandillerini tebrik ediyor; üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi huzura kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, yurdunu yuvasını terk etmiş perişan ve mazlumların akan göz yaşlarının dinmesine ve hidayet, barış ve huzura vesile olmasını, yüce Rabbimden niyaz ediyorum.”

 

23 Oca 2023 - 17:12 - Güncel