Son 52 yılın en sıcak aralık ayında kar ve yağmura hasret kaldık

Türkiye, aralık ayında son 52 yılın en sıcak aralık ayını yaşarken; Elbistan’ın coğrafi olarak yer aldığı Doğu Anadolu Bölgesi’nde ortalama sıcaklık değeri 1 dereceye yakın arttı.

Haber albümü için resme tıklayın

 

Sıcaklıkların da etkisi ile yağışlar hissedilir oranda azalırken; ilçede özellikle kıraç arazilerdeki hububat için tehlike çanları çalmaya başladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'de son 52 yılın en sıcak aralık ayı yaşandı, yağışlar ciddi oranda azaldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Son 52 yılın en sıcak aralık ayını yaşadık. Yağışlar ciddi oranda azaldı. Bu tablo umut vermiyor. Hep söylüyoruz, kaynaklarımız sınırsız değil. Bu bilinçle çalışıp, adımlarımızı atıyoruz. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız” açıklamasını yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün, aralık ayı sıcaklık değerlendirmesi verilerine göre, Türkiye’de 1991-2020 dönemi ortalama sıcaklık değeri 4,8 derece ölçüldü. 2022 yılı Aralık ayı ortalaması ise 3,2 derece artış göstererek 8 derece olarak gerçekleşti.

Bu değer, iklim değerlendirmesinde kullanılan 255 istasyona ait 1971-2022 yıllarını kapsayan 52 yıllık aralık ayı ortalamalarının en yükseği oldu. Aralık ayları arasında en yüksek ortalamanın yaşandığı ikinci aralık ayı 7,8 derece ile 2010'da yaşandı. 2010 yılı Türkiye'nin yıllık en yüksek sıcaklık ortalamasının 5,5 derece yaşandığı yıl oldu.

Akdeniz Bölgesi ortalaması 9,1 dereceyken 11,8 santigrat dereceye, Doğu Anadolu Bölgesi ortalaması da 1,5 derecedeyken Aralık 2022 sıcaklık ortalama değeri 2,4 derece olarak belirlendi.

 

Elbistan’da 1 hafta daha yağış beklenmiyor

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, Elbistan’da 1 hafta daha yağış beklenmiyor. Güneşli havanın hakim olacağı kentte gündüz sıcaklıklarının 10 dereceye kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Cuma namazı öncesinde yağış için dua edilen Elbistan’da, 1-2 yıl önce bu dönemde çekilen fotoğraflar ise yaşanan kuraklığı gözler önüne seriyor.

 

21 Oca 2023 - 16:33 - Güncel