KOSGEB’in KOBİ’lere sunduğu destekler anlatıldı

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü, KOBİGEL destek çağrısı ve FOSTER programına yönelik olarak Elbistan’daki işletmeciler ve imalatçı KOBİ’lere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

KOSGEB’in KOBİ’lere sunduğu destekler anlatıldı
KOSGEB’in KOBİ’lere sunduğu destekler anlatıldı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

 

Elbistan Ticaret Odası (ETSO) toplantı salonundaki programa ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin ile kentteki işletmeler, esnaflar ve KOBİ’lerin temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesinde bir değerlendirme yapan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, KOSGEB’in, KOBİ’lerin rekabet güçlerini ve verimliliklerini artırmak amacıyla çeşitli avantajların sunulduğu teklif çağrısı olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek için Özel Sektörün Güçlendirilmesi (FOSTER) Projesi kapsamında istihdam oluşturan ve koruyan işletmelere toplam 35 milyon avroluk faiz ve kâr payı desteği sağlanacağını hatırlatan Paksoy, bu avantajdan Elbistan’ın maksimum düzeyde yararlanmasını beklediklerini ifade etti.

Daha sonra KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürlüğü’nde görevli KOBİ Uzmanları Aydın Can Taşkesen ve Ökkeş Yücel tarafından KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamındaki proje teklif çağrıları hakkında sunum yapıldı.

Taşkesen ve Yücel, KOSGEB’in 2019 yılından bu yana imalatçı KOBİ’lere yönelik olarak çıktığı “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrıların hem kapsamının genişletildiğini hem de destek üst limitlerini arttırıldığını belirttiler.

Çağrılar kapsamında sağlanan geri ödemesiz destekler personel giderlerini, geri ödemeli destekler ise makine, teçhizat ve hizmet alımı giderlerini kapsadığını anlatan Taşkesen ve Yücel, “İmalat sanayinde dijitalleşme alanında 2 milyon liraya varan destek veriliyor.  Dijital teknoloji geliştiren KOBİ’ler, bu desteğin 900 bin lirasını geri ödemesiz, 1 milyon 100 bin lirasını da geri ödemeli kullanabiliyor.

Dijital teknolojileri üretim süreçlerine dahil eden KOBİ’ler ise 400 bin TL geri ödemesiz 1 milyon 600 bin TL geri ödemeli destekten yararlanabiliyor. İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin arttırılması başlığında da 1 milyon 500 bin liraya kadar destek sağlanabiliyor.

Başvuracak tüm işletmelerin 2021 yılında bilanço esasına göre defter tutması, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir. Başvuru yapılmış olması işletmeye herhangi bir hak doğurmayacaktır. Başvurular, KOSGEB tarafından belirlenen değerlendirme kriterlerine göre puanlanacak ve puan sıralamasına göre bütçe imkanları dahilinde desteklenmesi mümkün olan sayıdaki başvuru desteklenecektir” şeklinde bilgi aktardılar.

Sunumun ardından katılımcıların soruları cevaplandı.

13 Oca 2023 - 17:08 - Güncel