Başkan Şahin’den araç muayene ücretlerine tepki

Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, yüzde 122 zamlanan araç muayene ve noter satış ücretlerinin esnafları zor durumda bıraktığını söyledi.

 

Ticari araçların zorunlu olarak yılda bir kez muayeneden geçtiğini belirten Başkan Şahin, “Güncel fiyatlar ve egzoz muayenesini de eklediğimizde esnafımızın cebinden 2 bin liraya yakın para çıkacak” dedi.

Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, “TÜVTÜRK’ün 2022 yılında 507 TL olan araç muayene ücretine 2023 yılı için yüzde 122 zam yapılarak 1130 TL'ye yükseldi. Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için ise 1528 TL ücret belirlendi. Yine her aracın yaptırmak zorunda olduğu egzoz muayenesinin ücreti de 180 TL'ye yükseldi. Bu artış, diğer girdilerdeki zamlar nedeniyle ayakta kalma mücadelesi veren esnaflarımızın mağduriyetinin katlanması demek. Zaten yüksek olan mevcut araç muayene ücretlerine yüzde 122 oranında zam yapılmasının makul bir yanı olmadığını düşünüyoruz. Kaldı ki; bakım ve onarım olmadan yalnızca arıza ve kusur tespitinden bu yüksek ücret alınması adil bir uygulama olarak gözükmüyor.

Ticari araçların muayene geçerlilik süresinin 1 yıl olduğunu da göz önüne alırsak, esnafımız egzoz muayenesi ile birlikte 1708 lira ödeyecek. Esnafımızın sigorta, diğer girdi, parça, lastik maliyetleri gibi önemli kalemlerdeki yükü zaten artmış durumda. Bunun yanında muayene ücretlerini eklersek kazanç olarak geriye bir şey kalmıyor. Yetkililerimizden buna acil şekilde bir çözüm bulmalarını talep ediyoruz. Esnafımıza nefes aldıracak bir düzenleme bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yüksek fiyatlar nedeniyle muayene yaptırmaktan kaçınma gibi sorunların ortaya çıkacağını dile getiren Başkan Şahin, “Araç muayenesini yaptırmayanlara uygulanacak cezaya da yüzde 122 oranında zam yapıldı. Muayene ücretini ödeyemeyecek durumda olan esnafımız, mecburen muayenesiz araçla trafiğe çıktığında 951 lira ceza ile karşı karşıya kalacak.

Bu artışlara ek olarak noter satış ücreti de 2 kattan fazla artmış durumda. Yeni yapılan zamla birlikte noter araç satış ücreti 420 liradan 932 liraya yükseldi. Aracını yenilemek isteyen esnafımız, bu kalemden de ciddi bir artışla yüzleşmek zorunda kaldı. Bizim beklentimiz, yetkililerin esnafın sesini duymaları” ifadelerini kullandı.

Görevdeki 1 yıllık süresini de değerlendiren Elbistan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemil Şahin, “Görevimizde 1 yılı geride bıraktık. Bu süre zarfında; esnafımızın her zaman yanlarında olmaya gayret gösterdik. Taksici esnaflarımızın acil çözüm bekleyen durak sorununu ortadan kaldırdık. Diğer üyelerimizin de talepleri ve sorunları ile yakından ilgilenerek çözümü noktasında girişimlerimizi yaptık. İnşallah yeni yılda da esnaf ve üye odaklı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tüm esnaflarımıza ve üyelerimize kazasız belasız ve bol kazançlı bir yıl diliyoruz” dedi.

04 Oca 2023 - 16:25 - Güncel