Kandilli'den kuraklık uyarısı!

Kurak geçen sonbahar mevsimi ve aralık ayının ardından önümüzdeki döneme ilişkin öngörülerini paylaşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuarı Başkanı ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, yağışlar açısından önümüzdeki ayların kurak geçeceğini söyledi.

 Kuraklık, Türkiye’nin birçok yöresinde olduğu gibi Elbistan’da da kendisini hissettiriyor. Kar yağışının olmaması özellikle de hububat ekili alanlar açısından tehlike çanlarının çalması anlamına geliyor. Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, kurak bir kış mevsimine başlangıç yapıldığını belirterek, hem ekili alanlar hem de taban suyu açısından sıkıntı yaşanmasının muhtemel olduğuna dikkat çekerken uzmanlar da önümüzdeki 3 ayda yağışların ortalamaların altında kalacağı tahmininde bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, ocak ayında yağışların yurt genelinde ortalamaların altında kalacağını ifade etti.

Yağışlar açısından kurak bir kış olacağına değinen Tek, şunları söyledi:

"Sıcak günlerin sayısı soğuk günlerden biraz daha fazla. Şubatta sıcak günler daha fazla. Soğuk, serin, kuvvetli kar yağışının olduğu günler çok uzun soluklu olmayabilir. Mart ayı için de aynı şeyler geçerli. Yaza kadar ortalamaların üzerinde seyreden bir sıcaklık dönemi var önümüzde. Ocak için Doğu Anadolu'da mevsim normallerinin daha üzerinde, diğer bölgelerde mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde. Şubat ve mart için de Doğu Anadolu’da sıcaklıklar ortalamaların üzerinde. Nisan ve mayıs ayları içinde sıcaklıkların genel olarak ortalamaların üzerinde seyredeceğini düşünüyoruz.”

04 Oca 2023 - 16:19 - Güncel