‘Yeni Evim’ konut kampanyasında Elbistan 3.bölgede yer alacak

Yeni Evim adıyla orta gelirlilere yönelik olarak hayata geçirilen konut kampanyasında Elbistan, 3.bölgede yer aldı.

 

Banka finansmanı en fazla 2 milyon lira olarak kampanya sadece sıfır konutlar için geçerli olacak. Azami vade süresi 15 yıl, faiz oranı ise 0,69 olacak.

Orta gelirlilere yönelik Yeni Evim adlı kampanyanın ayrıntıları belli oldu. Kampanya kapsamında İstanbul 1. bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge; diğer tüm iller 3. bölge olarak belirlendi. Dolayısıyla Elbistan’da ‘Yeni Evim’ kampanyası ile konut almak isteyenler 3.bölge şartlarına göre değerlendirilecek. 3. bölgedeki diğer illerde banka finansmanı en fazla 2 milyon lira olacak. Banka finansmanı sadece sıfır konutlara sağlanacak.

Kampanyadan yararlanmak için halihazırda konutun olmaması ve konut alınacak illerde 1 yıl içinde konut satışı yapmamış olma şartı bulunuyor.

Ayrıca 1 ve 2. bölgedeki iller için son 1 yıldır bu illerde ikamet etmiş olmak şartı aranırken 3.bölgede böyle bir kriter olmayacak. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

Asgari peşinat oranı tüm iller için yüzde 10 olarak belirlendi. Faiz oranı ise azami 15 yıl vade ve 0.69 olarak uygulanacak. Kampanya ile alınacak konutun aylık taksiti hane halkı gelirinin yüzde 40'ını geçemeyecek.

Vatandaşların ilk 3 yıldaki aylık taksitlerinin bir kısmını Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. Yüklenici firmalar da konut bedelinin yüzde 5'i kadar vatandaşa destek sağlayacak.

Kampanya kapsamında kredi kullanılabilecek konutlar ise; tamamlanmış konutlar, belirli oranlarda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterine uygun konutlar ve yapımına başlanacak konutlar olarak sınıflandırıldı.

Başvurular banka şubelerinden yapılacak. Kampanya 16 Ocak'ta başlayacak.

04 Oca 2023 - 11:11 - Güncel