Müftü Kılınç: “Yılbaşında kendimizi hesaba çekelim”

Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, Müslümanların yılbaşında, hesabı verilecek bir yılın daha geride kaldığının bilinciyle, ahireti için neler biriktirdiğini sorgulayıp; ömrünün kalanı ve yeni yılın muhasebesini yapması gerektiğini söyledi.

 

Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Geçen her anın ve yılın insanı ebedi hayata yaklaştırdığını ifade eden Müftü Kılınç, “Yeni bir yılın başlangıcına yaklaşmış bulunuyoruz. Ömür sermayemizden bir yılı daha geride bırakıyoruz. Zaman nasıl da çabucak geçiveriyor. Hayat apartmanı yıkılıyor. Ömür tayyaresi şimşek gibi geçiveriyor. Dünya, arkasını dönmüş gidiyor. Ahiret ise yönelmiş geliyor. Bir tarafta geçici dünya hayatı, bir tarafta ise ebedi dünya hayatı. Ömürler ne kadar da çabuk geçiveriyor. Yıllar, su gibi akıp bitiveriyor. Hepiniz de kendi hayatınızda fark etmişsinizdir, dünya hayatının ne kadar kısa olduğunu ve ne kadar da çabuk bitiverdiğini. Batıla dalanlarla beraber dalanlar, sanki dünyada kalıcıymış gibi yaşarlar. Bu yüzden de her yeni yılın başlangıcında çılgınlar gibi eğlenip sevinirler. Oysa ilahi irade tarafından takdir edilmiş kısacık ömürden bir yıl daha harcayarak, kaçınılmaz hakikat olan ölüme doğru bir yıl daha yaklaşılmıştır. Ama onlar bunun farkında bile değildirler.”

Müftü Kılınç, şöyle devam etti:

“İnsanların birçoğunun yeni bir yıla, bir önceki yılda yapması gerektiği halde yapmadıklarını, yapmaması gerektiği halde yaptıklarını ve bunun hesabını düşündüğünde ağlaması gerekenler tam tersine gülüp eğleniyorlar. Halbuki bu kısacık dünya hayatının kendisi için bir imtihan alanı olduğunu ve yaşanan her anın hesabının verileceğini idrak eden Müslüman kişi, hesabı verilecek bir yılın daha geride kaldığının bilinciyle, geçmiş olan zaman diliminde ahireti için neler biriktirdiğinin sorgulamasını öne çıkarır, hüzünlenir, üzülür ve endişe içinde geçmiş ömrün ve yeni yılın muhasebesini yapar. Akıllı kişi ömrünün sonuna biraz daha yaklaştığının bilinciyle Rabbine sığınıp dua eder. Yaptığı hata ve işlediği günahlarına tövbe eden hüzünlü bir ruh hali içinde olur. Bundan sonra ise kalan ömründe Rabbini razı edecek ameller yapmayı dileyip, yeni yıla, ahirete ve hesaba hazırlık bilinciyle giriş yapar. Çünkü Mümin kişi bilir ki, Rabbimiz asır suresinde, zaman üzerine yemin ederek zamanın önemine dikkat çeker. Ankebut suresi 64. ayettte ise: “Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan (oyalanmadan) ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek (asıl) hayat odur. Keşke bilselerdi.”

Haşr suresi 18 ayette ise “Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve her nefis (kişi), yarın (ahiret) için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”  buyrulmaktadır. Dikkat edin imanınızdan haberdardır denmiyor. Yaptıklarınızdan haberdardır deniyor. Çünkü lafzen iman ettiğimizi söylememiz yetmez. İmanımızı, imtihan alanında amellerimizle, yaşantımızla ispat etmemiz gerekiyor.”

İnsanların kendini hesaba çekmesi gerektiğini vurgulayan Elbistan Müftüsü Hacı Mustafa Kılınç, “Bu sebeple ömrümüz bitmeden, sürekli biçimde, ahretimize ne gönderdiğimizi muhasebe etmeli ve ona göre bir hayat sürdürmeliyiz. Kısacası Allah Teâlâ, bizi hesaba çekmeden önce, daha dünyada iken biz kendimizi Kur'an'ın ölçüleriyle hesaba çekelim ki, ölüm gelmeden önce hatalarımızı düzeltme, yanlışlarımızı ıslah etme ve günahlarımızdan tövbe etme imkanımız olsun. Aslında her yıl bazı insanların çılgınlarca kutlama yapıp eğlenmek yerine, ömrümüzün bir yıl daha azalmasına rağmen ölüme hiç de hazır olmadığımızı fark edip, hayatımızı gözden geçirmeli ve bir muhasebe yapmalıyız. Gülüp eğlenmek yerine her an bitebilecek kısacık imtihan dünyasında, bizi yaratıp hayatımızı lütfeden ve öldürüp hesaba çekecek olan Rabbimize hakkıyla kulluk yapamadığımız için hüzünlenip, bu konuda bir sorgulamayı ve ıslah çabasını gündem yapmaya çalışmalıyız. Her yılbaşında bir takım insanlar yeni bir yıla girdiği için kutlamalar yaparak, sabahlara kadar eğlenir, ölümü hatırına getirmemeye gayret ederler. Hâlbuki farkında değiliz ki bir yılı daha geride bıraktık, bir yıl daha yaşlandık, mezara biraz daha yaklaştık. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaya devam ediyoruz. Hâlbuki Kur'an-ı Kerim'de:”Nerede olursanız olunuz, ölüm size ulaşacaktır. Velev ki sağlam kaleler içinde olsanız bile.” Cuma Suresi 8. ayette ise: “De ki kendisinden kaçtığınız ölüm kesinlikle size ulaşacaktır. Sonra görülmeyen ve görülen her şeyi bilen Allah'a döndürüleceksiniz, O da size neler yaptığınızı haber verecektir” ifadelerini kullandı.

Müftü Kılınç, mesajını şu sözlerle bitirdi: “Bir gün biz de bir takvim yaprağından önce düşeceğiz dünyadan. Biten takvimi yenilediğimiz gibi acaba ömrümüzü de yenileme ve uzatabilme imkanımız olacak mı? Bu vesileyle ilçe halkımızın ve bütün insanlığın 2023 yılını candan tebrik eder, Rabbimden hayırlara vesile olmasını niyaz ve temenni ederim.”

30 Ara 2022 - 16:59 - Güncel