Öztunç: “Hava kirliliği en büyük sorun haline geldi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 2022 yılında çevre mücadelesinde yaşanan gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada; hava kirliliğinin şehirlerin en büyük sorunu haline geldiğini söyledi.

 

Açıklamasına orman yangınları ve seller üzerinden verdiği rakamlarla başlayan Öztunç, “2022 yılında kötü bir dejavu yaşadık. Geçen seneki gibi önce orman yangınları, sonra seller ile birçok yurttaşımız hayatını kaybetti. Hektarlarca ormanımız yandı. Seller yüzünden kentlerimiz sular altında kaldı. Doğa, geçen sene yaşadıklarımızı hatırlatıp, bu sene nasıl tedbir aldığımız yönünde önemli bir sınava tabi tuttu Türkiye’yi. Ve AKP yine sınıfta kaldı. Türkiye'de geçen yıl kül olan ormanlık alan 177 bin 476 hektardı. Marmaris’te geçtiğimiz yıl günler boyunca süren yangınlarda 13 bin hektarlık alan yanmıştır. Bu yıl Marmaris’te sadece 3 günde 4208 hektarlık alan yandı” dedi.

Türkiye’nin, kömürlü termik santralleri kapatma takvimini belirlemediğini dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, şöyle devam etti:

“Kömürlü santrallerin kapatılma takvimi hâlâ ortada yoktur. Yeşil kalkınma devrimine ilişkin eylem planlarında bu konuda tek bir taahhüt bile yoktur. Avrupa'da tarih belirlemeyen 4 ülke kalmış olup, biri Türkiye’dir. Kömürü terk etmeye ilişkin tek söz hala söylenmemiş, uygulamaya geçilmemiştir.

Ormansızlaşma ise, önceki yıllara göre artmış durumda. 2019 yılında 16 bin 413 hektar; 2020 yılında 47 bin 1, 2021 yılında 42 bin 741 hektarlık orman alanını maden ve enerji tesislerine verilmiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi döneminde, orman alanlarının işgali de artmıştır. 2018’de 11 bin 683, 2019’da 12 bin 864, 2020’de 17 bin 369, 2021’de 26 bin 290 dekarlık orman alanı işgal altına alınmıştır.”

Doğa için adaleti tesis edeceklerinin altını çizen Ali Öztunç, açıklamasını, “Bizler çevresel kirliliklerle ilgili kamusal ödev ve yükümlülüklerin daha aktif uygulanmasını beklerken, AKP bu alanı tamamen bir sektör olarak ele almakta, özelleştirmeye çalışıyor. AKP için Çevre günü öncesinde meclise getirdiği yasa teklifi ile çevresel denetimi, sektör haline getirilmeye çalışıldı. Doğayı meta olarak görüp sonsuz bir hırsla saldıran, yapay ihtiyaçlar üzerinden daha fazla tüketimi körükleyen anlayış, ekolojik krizi tetiklemiştir. Ancak, halen yapay önlemlerle insanların gönlüne su serpilirken, daha fazla nasıl kar ederiz arayışını sürdürülüyor. 2023 yılında iktidarı değiştireceğiz, doğanın, ekosistemin başındaki bu kötü bulutları dağıtacağız. İklim için, doğa için, havamız, toprağımız, sularımız, ormanlarımız için adaleti hep birlikte tesis edeceğiz” cümleleri ile tamamladı.

29 Ara 2022 - 17:21 - Güncel