Far avı yapan şahsıların araçlarına el konuldu

Nurhak’ta yasadışı olarak farla tavşan avlayan 4 şahsa, 21 bin lira idari para cezası kesilirken 2 adet motosiklet ve 1 adet otomobil ile tüfeğe el konuldu.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Nurhak ilçesinde gözlerine araç farı tutarak tavşan avlayan 4 şahıs, hem 21 bin lira ceza yedi hem de ava çıktıkları araçlarından oldu.

Türkiye’de, ‘far avı’ olarak bilinen ve özellikle tavşanları tamamen savunmasız bırakan yöntemle avlananlara yönelik denetimler sürüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ekipleri, yaban tavşanlarının, gözlerine tutulan far ışığı nedeniyle geçici körlük yaşayıp hedef haline gelmemesi bölgeyi karış karış inceliyor.

‘Far avı’ denetimine çıkan DKMP Elbistan Şefliği ekipleri, Nurhak ilçesinin Yılanovası kırsalında 4 şahsın bu yöntemle yasadışı avlandığını belirledi. Söz konusu şahıslara, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet suçundan toplam 21 bin lira idari para cezası kesildi. Şahısların, yasadışı avda kullandığı 1 otomobil, 2 motosiklet ve tüfeğe de mülkiyeti kamuya geçirilmek üzere el konuldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Elbistan Şefliği ekiplerinin av koruma ve kontrol faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüreceği belirtildi.

 

24 Ara 2022 - 14:36 - Güncel