STK’lardan ‘kardeşlik’ bildirisi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında (KMTSO) bir araya gelen 38 sivil toplum kuruluşu, 1978 yılı Aralık ayında gerçekleşen 'Maraş Olayları' ile ilgili olarak ortak bildiri yayımladı.

Haber albümü için resme tıklayın

 

Kardeşlik bildirisi olarak adlandırılan ortak açıklamada, “Bu oyunları tezgahlayanlar bilsinler ki Kahramanmaraşlılar artık bir daha bu oyunlara gelmeyecek ve her geçen gün kardeşlerini daha sıkı saracaktır" denildi.

Bildiriyi okuyan KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Kahramanmaraş'ın insanların birbirleriyle kardeşçe yaşayabildiği Türkiye'nin örnek şehirlerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Kurtuluş mücadelesinde, 72 gün boyunca, şehrin her yanında, 'Maraş' Savunmasında, Türkoğlu Savunmasında, Pazarcık Savunmasında yer alanların, Elbistan ve çevresinden yardıma koşanların, 11 Şubat 1920'de Fransızları bu şehirden kovanların; Türk-Kürt Alevi-Sünni herkesin bağımsızlık mücadelesine katıldığı Kahramanmaraş'tır burası" dedi.

Geçmişte Türk’ü-Ermeni’si, Alevi’si, Sünni’si, Kürdü, Çerkezi aynı mahallede yan yana yaşadığını anımsatan Başkan Buluntu, “Hepimiz milli bütünlüğümüzün vazgeçilmez parçalarıyız. Fitnecilerin, milli birlik düşmanlarının bu kültürel derinliğe zarar vermemeleri için Alevi-Sünni kardeşliğini her zaman canlı ve diri tutmak zorundayız. Alevi-Sünni tüm Kahramanmaraşlılar olarak kardeşliğimize zarar vermek isteyenlere müsaade etmeyeceğimizi herkes bilmelidir" açıklamasında bulundu.

Kardeşliğe, birlik beraberliğe ve yeniden bir araya gelmenin önemine değinen Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu, “Kahramanmaraş coğrafyası, insanca yaşamak ve üretmek için hepimize yeter. Bu oyunları tezgahlayanlar bilsinler ki Kahramanmaraşlılar artık bir daha bu oyunlara gelmeyecek ve her geçen gün kardeşlerini daha sıkı saracaktır. Bizler, Kahramanmaraş sivil toplum kuruluşları temsilcileri olarak '78 Olayları'nda hayatını kaybeden Alevi-Sünni tüm kardeşlerimizin manevi huzurunda tazimle eğiliyor, Allah'tan rahmet diliyoruz. Bir daha bu kadim kentin ve ülkemizin karanlık şer odaklarının oyunları ile bu acıları yaşamasını asla istemiyoruz ve buna izin vermeyeceğiz. Sivil toplum kuruluşları temsilcileri olarak diyoruz ki: Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol. Öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” ifadelerini kullandı.

22 Ara 2022 - 17:16 - Güncel