Öztunç: santraldeki iş kazasını TBMM gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde bir işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan iş kazalarını TBMM gündemine taşıdı.

 

Santralde, iş güvenliği noktasında ciddi bir önlem alınmadığını savunan Öztunç, hükümetin bu konuya sessi kaldığını dile getirdi.

Kürşat Ahmet Ötegen adlı işçinin, Çelikler Holding bünyesinde faaliyet gösteren Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin 3.ünitesinde yaklaşık 25 metreden asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetmesi konusuna ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, şunları söyledi:

“Afşin-Elbistan A Termik Santrali, sadece külle zehirle öldürmüyor. İş güvenliği olmadığı için iş kazarlıyla da öldürüyor. 23 yaşındaki gencecik bir kardeşim Kürşat Ahmet Ötegen, asansör boşluğuna düştü ve yaşamını yitirdi. Maalesef, iş güvenliği konusunda maalesef ciddi bir önlem yok. Kazanların hali içler acısı. İşçiler perişanlar. Ekmek davası mecbur gidiyorlar ve mecbur çalışıyorlar. Ama hiçbir tedbir ve güvenlik alınmıyor. Hükümet ise uyuyor. Daha ne kadar sessiz kalacaksınız? AK Parti, bu şirkete neden her türlü izni veriyor? Yazık günah değil mi 23 yaşında bir genç öldü.”

21 Ara 2022 - 17:18 - Güncel