‘Nalbulans’ adını verdiği araçla ineklerin tırnak bakımını yapıyor

Elbistan’da, Kenan Kaya adlı girişimci, ‘Nalbulans’ adını verdiği ve tamamen kendisinin tasarladığı seyyar sistemle mahalle mahalle gezerek büyükbaş hayvanların tırnak kesim ve bakımlarını yapıyor.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

 

 

Tırnak bakımı için Amerikalı uzmanlardan eğitim aldığını ve bölgenin tek resmi ‘ hayvan tırnakçısı’ olduğunu belirten Kaya, sadece Elbistan’a değil çevre il ve ilçelerden de yoğun talep gördüğünü söyledi.

Elbistan’da Kenan Kaya adlı genç, unutulmaya yüz tutmuş nalbantlık mesleğini, ‘Nalbulans’ adını verdiği aracıyla, büyükbaş hayvanların tırnaklarını kesip pedikür işlemlerini yaparak devam ettiriyor.

Daha önceki yıllarda şehir dışında çalışan ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Kaya, çiftliklerde gördüğü ve oldukça pahalı olan tırnak bakım sistemini Elbistan’da hayata geçirmeye karar verdi. Kafes şeklindeki sistemi tasarlayan ve temin ettiği parçalarla birleştiren Kaya, elektrikle çalışan seyyar manikür pedikür aracına da  ‘Nalbulans’ adını verdi. Kaya, mahalle mahalle gezerek ‘Nalbulans’la’ hayvanların ayaklarını, halatlar yardımıyla sabit hale getirdikten sonra veteriner tırnak kesimi, tedavisi ve bakımını büyük bir titizlikle yapıyor.  

Sakarya’da bu işle tanıştığını belirten Kenan Kaya, ‘Nalbulans’ı’ yapma sürecini, “Memleketimizde kendi hayvanlarımıza bakım yaparken bu sektördeki açığı gördüm. Hayvanların ve vatandaşlarımızın yararına olması için bu işe başladım. Çok şükür şimdi çevre beni çok seviyor. Her yerden telefon geliyor. Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve çevredeki birçok ile gidiyorum. Her şey hayvan sağlığı için. Hayvanları yaşatalım ki biz de yaşayalım. Arabamın ismi çok ilgi çekiyor. Hayvan sağlığına koşturduğum için; insanlar için ambulans neyse hayvanlar için de ‘Nalbulans’ olsun dedim. Bunun mucidi de benim. İşime verdiğim önemi göstermek istedim” şeklinde özetledi.

Tamamen kendisinin yaptığı sistemin çalışma şeklini anlatan Kaya, ilk başta çevresindekilerin kendisine güldüğüne değindi.

Teker sisteminin fabrikada bile olmadığını dile getiren Kaya, şöyle devam etti:

“Hepsi el emeği göz nuru. Hepsi kendi tasarımım. En son sistem bu. Bunun teker sistemi, bu makineleri geliştiren fabrikalarda bile yok. Tekerler, hayvanların huysuzlandığında dengede durmasını sağlıyor. Bunu ben kendim yaptım kendim geliştirdim. Fabrikadan alsaydım 160 bin lira verecektim. Hayvanı ve ayaklarını sabitleyen elektrikli bir mekanizma var. İlk zamanda bu makineyi yaptığımda bana çok güldüler. Hayvanların tırnaklarındaki sorun yüzde 90’ı beslenme hatalarından kaynaklanıyor. İşkembe bozulduğunda karaciğeri etkiliyor. Karaciğer de kan dolaşımını etkilediği için ilk olarak ayaklara rahatsızlık geliyor. İnsanların el ve ayakları gibi hayvanlarda da yeni tırnak gelme durumu oluyor. Ayaklarında et yığılması oluyor. Nasır oluşuyor. Tırnağın altına et yığıldığında çok rahatsız ediyor. Biz de bunu temizliyoruz. Kesiyoruz. İlaçlıyoruz ve bakımını yapıyoruz.”

Büyükbaş hayvanların ayaklarındaki hastalıklarının giderilmesi, süt ve et verimi için tırnak bakımının önemine dikkat çeken Kenan Kaya, “Gerekli bakımı yapılıp hayvanın sağlığı düzeldiğinde çok çabuk bir gelişim oluyor. Hem et hem de süt verimi yönünden güzel gelişiyor. Süt verimi hayvanına göre 3-5 kilo artıyor. Besicilerimiz de bu durumdan gayet memnun. Ben de bu işi yaptığım için kendimle gurur duyuyorum. Zaten burada asıl önemli olan hayvan sağlığı. Hayvan sağlığına önem verdiğim için arabamın önüne de ‘Nalbulans’ yazdırdım” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da bu işin eğitimini aldığına işaret eden Kenan Kaya, “Bu işin eğitimini de İstanbul’da Türkiye Jokey Kulübü’nde alıyorum. Amerika’dan Kentucky Üniversitesi’ndeki nalbant profesörü işin tekniğini öğretiyor bize. Ben de eğitime aşırı önem veriyorum. Bu işi Kahramanmaraş bölgesinde resmi olarak yapan tek kişi de benim” değerlendirmesinde bulundu.

 

20 Ara 2022 - 16:35 - Güncel