Hazal, hayırseverlerin desteği ile ameliyat olup ilk adımını atacak

Elbistan’da, doğumsal kalça çıkıklığı nedeniyle yürüyemeyen 6 yaşındaki kız çocuğu, hayırseverlerin desteği ile ameliyat olup yeni bir hayata ilk adımını atacak.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

 

Arkadaşları gibi yürüyeceği günün hayalini kuran küçük kız çocuğu, en çok da okula gitmek istediğini belirterek, “Beni yaşama bağlayan herkese teşekkür ederim” dedi.

Elbistan’da, doğumsal kalça çıkıklığı hastalığı nedeniyle yürüme engelli kalan Hazal, yaşamının ilk 6 yılını yürütece bağımlı olarak geçirmek zorunda kaldı. Sokakta oyun oynayan ya da okula giden arkadaşlarını camdan izleyen küçük Hazal’ın en büyük hayali onlar gibi koşmak ve okula gitmek oldu. Asgari ücretle çalışan babası, kızını defalarca hastanelere götürse de derdine çare bulamadı. Kızının yürüdüğünü görmek isteyen baba, Ankara’daki özel hastanenin Hazal için umut olabileceğini öğrendi. Doktorlar, yaptıkları tetkiklerde küçük Hazal’ın, ‘bilateral aşiloplasti her iki kalçasına da rontasyon ve varizasyon’ ameliyatı sonrasında yürüyebileceğini söyledi. Hazal’ın, yürüyebilme umudu için ise yaklaşık 60 bin lira ücret belirlendi.

Bu parayı ödeme imkanı bulunmayan aile, yardım kampanyası düzenlemek için Elbistan Kaymakamlığı’na başvurdu. Kaymakamlıktan alınan izinle birlikte küçük Hazal’ın umutları da arttı. İlçede bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarına imza atan yardımsever esnaf Yusuf Kurnaz ve Cansuyu Derneği Elbistan Temsilciliği, kendisine uzanacak yardım elini bekleyen Hazal’la ilgili sosyal medyadan duyuru yaptı. Hazal’ın ilk kez adım atmasına vesile olmak isteyen hayırseverler adeta birbirleri ile yarıştı. Ameliyat için gerekli olan yaklaşık 60 bin lira kısa sürede toplandı. Bu sevinçli haberi alan küçük Hazal, yeni yaşamına kapı aralayacak bu günü pasta keserek kutladı.

Ameliyat gününü sabırsızlıkla beklediğini dile getiren küçük Hazal’ın sevinci ise gözlerine yansıdı. Hazal, “Ben, ameliyat olup yürüyebileceğim. Ameliyat paramın toplandığını öğrenince çok sevindim. En çok da okula gitmek istiyorum. Kendi başıma yürüyüp dolaşacağım günleri sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Aile de, 6 yıldır Hazal’ın yürüyüp koşması ümidiyle yaşadıklarını belirterek kızlarının şifa bulması için destek olan herkese teşekkür etti.

Yardım kampanyasına öncülük eden yardımsever esnaf Yusuf Kurnaz ise, “Hazal’ın mutluluğu bizim mutluluğumuz oldu” ifadesini kullanarak, “İnşallah Hazal kızımızı ayağa kaldıracağız. Hazal’ın durumunu öğrenir öğrenmez sosyal medyadan paylaşımda bulunduk. Kısa sürede istenen parayı toparladık. Artık Hazal için yeni bir hayatın ve umutların başlangıcı. Kampanyada 55 bin TL ameliyat ve 5 bin TL de diğer masraflar için 60 bin lira toplandı. Hazal, çok kısa bir süre içinde Ankara’ya gidecek inşallah ve oradan da ayakları üstünde durarak geri dönecek inşallah. Daha sonra da sol bileğinden ameliyat olacak. Destekleri ile Hazal kızımıza umut kapılarını aralanmasına vesile olan tüm hayırseverlerimize ve Cansuyu Derneği Elbistan Sorumlusu Emrah Arslan ile ekibine teşekkür ediyorum. Herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

 

15 Ara 2022 - 17:08 - Güncel