Üretici ve çiftçilere yüzde 50 hibe destekleri anlatıldı

Elbistan’da, çiftçi, üretici ve girişimcilere yönelik olarak başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik ve Altyapı Yatırımları ile Makine Ekipman Desteği projelerine ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Ziraat Odası toplantı salonundaki bilgilendirme toplantısına, İl Tarım Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü​ Mikdat Kasal, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil ile çiftçiler ve üreticiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, söz konusu desteklerden ilçedeki çiftçilerin azami oranda yararlanmasını istediklerini belirterek, “Ülkemizin her noktasına yatırım bizim için çok değerli. Elbistan’a yapılan yatırımlar daha da değerli. Şimdiden çiftçilerimize ve üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

Daha sonra söz alan İl Tarım Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü​ Mikdat Kasal ise, 2006 yılından bugüne kadar il genelinde 6 bin 533 projenin uygulandığını söyledi.

Bunlara toplam 222 milyon lira hibe desteği verildiğini anlatan Kasal, “Bunun yüzde 60-65’i Elbistan ilçemize geliyor. Geçen sene verdiğimiz 743 makinenin 315’i Elbistan’a gelmiş. 11 milyon lira hibe desteği almış. Son 3 yılda ise 92 büyük proje hibe desteği almış. Bu sene de büyük başvuru bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik ve Altyapı Yatırımları ile Makine Ekipman Desteği’ne ilişkin sunum yapıldı.

Başvuruların başladığı bu destek kapsamında tıbbi ve aromatik bitkilerin, hayvansal ürünlerin, bitkisel ürünlerin işlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu, tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik başvurularda çelik silo ve soğuk hava deposu yapımına yönelik yeni tesislerin yapımı ile soğuk hava deposu ekipmanıyla sınırlı olmak kaydı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu bulunuyor.

Tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularında ise; tarımsal ürünlerin üretilmesine yönelik iklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli, modern yeni seraların yapımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu, büyükbaş küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu destek kapsamına alındı.

 Tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış ve/veya yapılacak tesislerde, toplu basınçlı sulama sistemleri için, sulama kooperatifleri ve sulama kooperatifleri üst birliklerinin sulama hizmetlerinin gerektirdiği elektrik enerjisini temin etmek amaçlı güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı ile 3 dekardan küçük olmaması şartıyla örtü altı kayıt sistemine kayıtlı mevcut modern seralarda kullanılmak üzere; yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin, Bakanlık tarafından oluşturulan kayıt sistemlerinin herhangi birine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekecek.

Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 7 milyon Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 5 milyon Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 4 milyon Türk Lirası üst limitini geçemeyecek. Hibeye esas proje tutarı alt limiti 1 milyon Türk Lirası olacak. Başvuruların kabul edilmesi halinde; hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek.

 B İş Planı formatında yapılacak başvurular inşaat işleri ve makine ekipman alımlarını kapsayacak. Projeler, 50 bin ila 1 milyon TL arası bütçeli olabilecek. Başvuru yapacak gerçek ve tüzel kişiler, başvurularını https://www.tarimorman.gov.tr internet adresinden yapacaklar. Başvurular, 10 Şubat 2023’te sona erecek.

Sunumun ardından katılımcıların soruları cevaplandı.

 

14 Ara 2022 - 17:07 - Güncel