‘Hayal Kent’ mağdurlarının dört gözle beklediği imar değişikliği yapıldı

Elbistan’da 8 yıl önce kentsel dönüşüm çerçevesinde evlerinin yıkılması sonucu mağduriyet yaşayan hak sahiplerinin dört gözle beklediği imar planı değişikliği yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

 

Kümbet Mahallesi’nde toplam 140 daireden oluşan konutlar, yaklaşık 8 yıl önce kentsel dönüşüm projesine dahil edildi. Bu binalarda yaşayanlar, yeni ve modern evlere kavuşma umuduyla bir müteahhitlik firması ile anlaştı. İlgili firma, anlaşma doğrultusunda bazı blokların yıkımını gerçekleştirdi. Ancak aradan 8 yıl geçmesine rağmen yeni binaların inşaatına başlanmadı. Bu süre zarfında, binaların yapılacağı alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca imar planı değişikliğine gidilmesi için girişim başlatıldı. Uzun süredir, çeşitli platformlarda mağduriyetlerini dile getiren hak sahiplerinin, yeni evlerine kavuşmalarının önündeki engeli kaldıracağı düşünülen imar planı değişikliği bakanlıkça yapıldı.

Kahramanmaraş Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün sitesinde askıya çıkarılan imar planı değişikliği ile ilgili olarak, “Kümbet Mahallesi, 180 ada, 102 ve 103 numaralı parsellerde İmar Planı Plan Notu Değişikliğine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi Bakanlığımıza iletilmiş, 6306 sayılı Afet Riskli Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve 1 No.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 97(ı) maddesi kapsamında değerlendirilmiş ve Bakanlık Makamınca uygun görülerek onaylanmış olup, Bakanlığımızın yazısı ile askıya çıkarılmak üzere Kahramanmaraş Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüze gönderilmiş olup 5 Aralık 2022 tarihinden itibaren 1 ay süre ile askıya çıkarılmıştır. Plana ilişkin itirazların askı süresi içerisinde İl Müdürlüğümüze dilekçeyle yapılması gerekmektedir” bilgisi paylaşıldı.

Elbistan Belediye Meclisi’nin de söz konusu imar planı değişikliğine istinaden bir karar aldığı belirtilirken; yeni uygulama ile birlikte konut ve ticari alanlar için metrekare sınırlamasının da ortadan kalktığı öğrenildi.

 

10 Ara 2022 - 17:28 - Güncel