Okul bahçeleri oyun alanlarına dönüşüyor projesinin ilk adımı atıldı

Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü ile Elbistan Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü "Okul Bahçeleri Oyun Alanlarına Dönüşüyor" çalışmasının ilk adımı İstiklal İlkokulu'nda atıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

 

Okulun bahçeleri, çocukların gelişimine uygun ve okul türüne göre geleneksel oyunlarla yeniden şekillendirilmesini öngören projenin, ilçe genelindeki anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda uygulanması planlanıyor.

Elbistan Belediyesi ile Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde İstiklal İlkokulu’nun koordinesinde yürütülen ‘Okul Bahçeleri Oyun Alanlarına Dönüşüyor’ projesinde ilk çalışma hayata geçti. İstiklal İlkokulu’nun bahçesi, geleneksel oyunlara ağırlık verilerek yeniden dizayn edildi.

Proje ile ilgili olarak bilgi veren Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, okul bahçelerini geleneksel oyunların oynanabildiği alanlar halinde değerlendirip geleneksel oyunların yaşatılması ve nesilden nesle aktarılmasını sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Okul bahçelerini çocukların estetik duygularını ve hayal güçlerini destekleyen öğrenme ve oyun alanlarına dönüştürmeye; projenin koordinatörlüğünü üstlenen İstiklal İlkokulu ile başladıklarını ifade eden Çetin, “Projemizin bir diğer amacı da kentleşmenin hızla ilerlediği günümüzde şehrin binaları içerisine hapsolmuş okullarımıza renkleri kullanarak görsel bir kimlik kazandırmak. Ve bunu sağlarken de; öğrencileri yalnızlaştıran teknoloji bağımlılığından kurtararak topluca oyun oynayacakları ve sosyalleşecekleri alanlar oluşturmak istedik” dedi.

Okulları, eğitim yuvası olmalarının yanında öğrencilerin okula aidiyet duygusunu geliştirecek bir bütünselliğe ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, “Oldukça önemsediğimiz bu projeyi, tüm anaokulu, ilkokul ve ortaokullarımızda hayata geçirmek istiyoruz. Okullarımızı öğrencilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilen yaşam alanları haline getirme düşüncemize destek olan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum. Öğrencilerimize de hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

08 Ara 2022 - 17:33 - Güncel