Makine ekipman hibe desteği başvuruları başladı

Elbistan Tarım ve Orman İlçe Müdürü İsmail Çitil, 2023 yılı makine ekipman hibe desteği başvurularının başladığını bildirdi.

 

Çitil, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca tarımsal makine ekipmanlara, belirlenen referans fiyatlar üzerinden yüzde 50 hibe desteği verileceğini söyledi.

Hibe desteği verilecek ekipman ve makine listesinin önümüzdeki günlerde duyurulacağını anımsatan Elbistan Tarım ve Orman İlçe Müdürü İsmail Çitil, başvuruların çiftçiler ile gerçek ve tüzel kişilerce yapılabileceğinin bilgisini verdi.

Bir kişinin sadece bir ekipman ya da makine desteğinden faydalanabileceğinin altını çizen Çitil, başvuru şartlarına ilişkin, “Makine ekipman hibe desteği başvurusunda bulunacak gerçek ve tüzel kişilerin son başvuru tarihinden önce en az bir yıldır bakanlık kayıt sistemlerinden birisine kayıtlı olması gerekmektedir. Çiftçi, gerçek ve tüzel kişi haricindekiler ve kamu görevlileri hibe başvurusunda bulunamazlar. Makine ekipman başvurularında hibeye esas proje tutarı üst sınırı 500 bin, alt sınır ise 5 bin liradır.

Başvuruların kabul edilmesi halinde; hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50’sine hibe verilir. Başvuru sahipleri hibeye esas makine-ekipman alım tutarının yüzde 50’si oranındaki katkı payını ve toplam makine-ekipman alım tutarına ait Katma Değer Vergisi’nin (KDV) tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlüdür” açıklamasında bulundu.

Makine ekipman desteği için başvuruların 20 Ocak 2023 tarihinde sona ereceğini söyleyen Çitil, “Başvurular, bakanlığımızın internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün internet adresinde yayımlanan uygulama rehberinde yer alan başvuru formu ve ekleri ile satın alma rehberine uygun olarak hazırlanır, başvuru dosyasının girişi veri giriş sistemi üzerinden yapılır. Alımların hibe sözleşmesi imzalandıktan sonra 60 gün içerisinde tamamlanması gerekmektedir” dedi.

08 Ara 2022 - 17:28 - Güncel