Kredi kullandıktan sonra mesleki faaliyetini sonlandırana yüksek faiz

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi kefaletiyle düşük faizli kredi aldıktan sonra mesleki faaliyetini sonlandıranlar, borçlarını bankaların güncel faiz oranları üzerinden ödeyecek.

 

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Cuma General, kooperatif kefaletiyle kullandırılan düşük faizli kredilerin amacınca uygun şekilde değerlendirilmesinin esas olduğunu söyledi.

Son dönemde, kooperatif kefaletiyle düşük faizli kredi kullandıktan sonra mükellef kaydını kapatanların ya da mesleki faaliyetlerini sonlandıran işletmelerin sayısında artış olduğunu belirten Başkan General, “Finansman ve likidite ihtiyacını karşılamak isteyen esnaf ve sanatkarımıza omuz vererek düşük faizli krediye ulaşmasında aracılık ediyoruz. Banka faizlerinin geldiği durum herkesin malumu iken kooperatif kefaleti ile sunulan kredide faiz oranı yüzde 7,5.

Bu imkandan faydalanmak isteyen tüme esnaflarımızın talebini karşılamak için elimizden geleni yaptığımız bu dönemde ne yazık ki; istemediğimiz durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Yapılan incelemelerde bazı esnaflarımızın kredi onayından kısa bir süre sonra mesleki faaliyetini durdurduğu veya mükellef kaydını sonlandırdığını görüyoruz. Kullanılan kredinin de amacı dışında değerlendirilmiş olabileceği düşünülerek bu yola başvuran esnaflarımız mevcut kredi sözleşmesine uygun davranmadığı için yaptırımla karşı karşıya kalacaklar. Mesleki faaliyetin durdurulması ya da mükellef kaydının kapatılması halinde mevcut borç miktarı bankaların güncel faiz oranları üzerinden yeniden hesaplanacak. Bu da, borcun daha da artmasına neden olacak. Esnaf ve sanatkarımızdan bu durumu göz önünde bulundurarak faaliyetlerine devam etmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Başvuru yoğunluğunun da sürdüğünü anımsatan Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Cuma General, “Talepleri, başvuru sırasında göre değerlendirmeye alarak tüm esnaflarımızın dosyalarını sonuçlandırma gayretindeyiz. İnşallah mümkün olan en kısa sürede bu işlemleri bitirip esnafımızın talep ettiği krediye ulaşmasını sağlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

08 Ara 2022 - 17:15 - Güncel