Düve ve manda alımına yüzde 50 hibe desteği

TÜRKVET’e kayıtlı sığır işletmesi olan üreticilere işletme kapasitesini 50 başa tamamlayacak şekilde düve yetiştirme merkezlerinden satın aldıkları düve/manda başına yüzde 50 ve diğer yerlerden temin ettikleri düve/manda başına ise yüzde 40 oranında hibe desteği verilecek.

 

Elbistan’da bu desteklemeden yararlanmak isteyenler, 27 Ocak 2023 tarihine kadar Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilecek.

Düve alım desteğine gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletmesi için başvurabilecek. Yetiştiricinin, işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekiyor. Bir işletme; kapasitesini 50 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılacak. Desteklemeye esas 2022 yılı damızlık gebe düve fiyatı 40 bin TL/baş, 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 25 bin TL/baş, damızlık gebe manda fiyatı 30 bin TL/baş ve 8-15 aylık damızlık boş dişi manda fiyatı ise 17 bin TL/baş olarak belirlendi. Destek miktarı, düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen fiyatın yurt içinde doğmuş ve düve merkezlerinden temin edilen düvelerde yüzde 50’si diğerlerinde ise yüzde 40’ından fazla olamayacak.

Düveler/mandalar; düve/manda düvesi yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri ile yetiştirici/üretici örgütlerinden temin edilecek. Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamayacak.

 

02 Ara 2022 - 17:20 - Güncel