KOSGEB’den 131 milyon liralık destek

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Yüksek, Mikro ve Küçük İşletmelere Yönelik Hızlı Destek Programı kapsamında 852 işletmeye, 131 milyon 300 bin TL destek sunduklarını, 1270 meslek lisesi ve üniversite mezunun da istihdam edildiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2022 yılı başında programın yeni aşamasını duyurduğu program başarıyla uygulanmaya devam ediyor. 3. ve 4. fazları devam eden programda imalat sektörünün yanı sıra hizmet ve ticaret sektörleri de programa dahil oldu. Bu programda en az meslek lisesi ve üniversite mezunu gençlerin istihdamı hedef alındı.

Hızlı Destek Programına en fazla başvurunun yapıldığı illerden olan Kahramanmaraş’la ilgili verileri paylaşan KOSGEB İl Müdürü Yasin Yüksek, şehirdeki işletmelere 131 milyon 300 bin TL destek ödemesi yapıldığını söyledi.

Program sonuna kadar 150 milyon destek ödemesi yapmayı planladıklarının bilgisini veren Yüksek, programın detaylarını, “Son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan ve alacağı ilave personeli 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdünde bulunan işletmeler, programa başvurmaya başladı. Mikro işletmelerin 2, küçük işletmelerin de 5 personele kadar yararlanabildiği programın 3’üncü döneminde 100 bin lira olan destek tutarı, 4’üncü fazda 125 bin liraya çıkartılmıştır. Program kapsamında 10 Ekim’de başvurularını yapan işletmeler, ilave personeli istihdam ederek 28 Kasım’a kadar ödeme taleplerini ilettiler” şeklinde anlattı.

İl Müdürü Yasin Yüksek, “Desteği kullanan işletmeler, ilk 24 ay bir ödeme yapmayacak. Sonraki 24 ayda 6 eşit taksitle KOSGEB’e geri ödemede bulunacak. Geri ödemede, herhangi bir faiz veya komisyon alınmayacak. Desteğin ilk geri ödeme taksitleri Eylül 2024’te başlayacak. KOSGEB destekleri tamamen ücretsiz ve aracısız verilmektedir” ifadelerini kullandı.

02 Ara 2022 - 17:15 - Güncel