Nesli tükenmekte olan su samurlarının balık kavgası kamerada

Elbistan’da nesli tükenmekte olduğu için koruma altında tutulan su samurlarının balık kavgası kameralarca kaydedildi.

Video için play'e tıklayın

 

Birçok canlının yuva olan Ceyhan Nehri’nde, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan hayvan kategorisinde yer alan su samurları da yaşıyor. Çoğunlukla gece avlanan ve balık ya da kurbağalarla beslendiği bilinen su samurlarının Ceyhan Nehri’ndeki yaşamı ilgi odağı oluyor. Su da birbirleri ile oynayan dalıp tekrar yüzeye çıkan su samurlarının balık kavgasına tutuştuğu anlar kameralara yansıdı.

Beslenme vakti gelen su samurlarından birisi Ceyhan Nehri’nin soğuk sularında oldukça büyük bir balık yakaladı. Aynı noktada yaşayan bir başka su samuru, balığı kendi menüsü için almaya çalışınca ortalık karıştı. İyi birer yüzücü olan su samurlarının biri balığın kafasına diğeri de kuyruğuna dişlerini geçirerek suyun içinde kıyasıya mücadele etti. Suya dalıp çıkan su samurlarının mücadelesi yaklaşık 1 dakika sürdü. İkisi de balığı bırakmadan kıyıya çıkan su samurları, kavgaya burada da devam etti. Mücadeleyi kazanan su samuru, balığı afiyetle yerken; diğeri de eli boş şekilde bölgeden yüzerek ayrıldı.

Bu anlara şahitlik eden Turgut Akbaş adlı vatandaş ise, “Balık tuttular paylaşamıyorlar. Mükemmel ötesi bir an. Kocaman maşallah bir balık tutmuşlar” ifadelerini kullandı.

 

 

01 Ara 2022 - 10:21 - Güncel