Elbistan’ın güneşine 60 milyonluk yatırım

Elbistan’da, 4 ayrı güneş enerjisi santrali (GES) projesi için 60 milyon lira yatırım yapılacak.

 

Projelerden 2’si için ÇED süreci tamamlanırken toplam 6,85 MW’lik 2 yatırımla ilgili de çalışmalar başladı.

Elbistan’da, güneşin enerjisini elektriğe çeviren projelerin ilki 2017 yılında hayata geçti. İlçeye bağlı Büyükyapalak ve Evcihüyük Mahalleleri’nde yapımı tamamlanan 14 MW kurulu güce sahip 2 güneş enerjisi santrali elektrik üretimine başladı. Bu yatırımların ardından diğer projeler birbirini izledi. Doğan ve Gökçek Mahalleleri’nde de çeşitli büyüklüklerde çok sayıda GES, sessiz birer fabrika gibi elektrik üretiyor. Güneşlenme oranı bakımından Türkiye’nin en verimli noktalarından biri olan Elbistan’da yeni güneş enerjisi santrali (GES) kurulumlarına yenileri ekleniyor.

Yatırımcılar ise, daha önce bu alanda girişimin olmadığı İkizpınar Mahallesi’ni seçiyor.  Bu mahallede toplam 5,2 MW kurulu güçteki 2 ayrı GES projesi için ÇED süreci başlatılmıştı. Toplamda 9 bin 688 adet fotovoltaik panelle elektrik üretecek her iki proje için ÇED gerekli değil kararı verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Elbistan’da toplam 6,85 MW kurulu güce sahip 2 yeni GES projesi için ÇED süreci başlatıldığını duyurdu.

Projelerden ilki 2,35 MW kurulu güçte olacak. Bu proje, İkizpınar Mahallesi’nde 9 milyon liralık yatırımla 8 bin 256 panelle elektrik üretecek.

4,50 MW kurulu güçteki diğer proje ise Kalaycık Mahallesi’nde hayata geçirilecek. 48 milyon lira yatırımla kurulacak GES’te 8 bin 256 adet fotovoltaik panel bulunacak.

Son dönemde hayata geçirilen ve geçirilmesi planlanan GES’lerin toplam yatırım miktarı ise 60 milyon lirayı bulacak. Bu santrallerden üretilecek elektrikle de 10 binden fazla hanenin enerji ihtiyacı karşılanmış olacak.

 

29 Kas 2022 - 17:41 - Güncel